Somali, Yemen ve Sudan'a yardım götürecek olan Kızılay'ın yardım gemisi 'Sebat' bugün dualarla Mersin'in Silifke ilçesinden uğurlandı.

 

SOMALİ TERÖRDEN DOLAYI AÇLIK ÇEKMESİN

Törende söz alan ve  Somali'ye ilişkin yapılan desteklerden bahseden Başbakan Yardımcısı Kaynak, Maalesef insanlığın öldüğü, vicdanların karardığı bir dünyada, insanlık için  Afrika'ya, açlık çeken, kuraklıktan ve iç savaştan dolayı her gün yüzlerce binlerce insanın öldüğü  Afrika'ya, bir gemi dolusu sadece erzak değil, muhabbeti ve dostluğu götürüyoruz.  Somali'ye sadece yardım göndermiyoruz.  Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük büyükelçilik binası  Somali'de yapıldı.  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti çok büyük bir askeri eğitim tesisi yapıyor. Niye  Mogadişu'da subay ve astsubay yetiştirecek, terörle mücadele edecek,  Somali terörle mücadeleyi kendi kendine yapsın ve  Somali terörden dolayı bu açlığı kıtlığı yokluğu çekmesin dedi.

BİR BÜYÜKELÇİNİN AĞLADIĞINA ŞAHİT OLDUM

Yemen'e tekrar yardım göndermek için hazırlandıklarını ifade eden Kaynak, Mart ayında  Yemen Büyükelçisi geldi, bizim odamızda bir Büyükelçinin ağladığına şahit oldum. 500 bin çocuk bugün, yarın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Sadece binlerle ifade edilen Kolera hastası var. Verilen bilgiler iç açıcı değil. İnşallah  Kızılay başkanımızla bu  Yemen organziasyonunu yapıyoruz. İstiyoruz ki  Ramazan Bayramı'nda bizler burada huzur içinde bayram yaparken oradaki kardeşlerimiz de bir nebze olsun bayramı bayram gibi yaşasınlar diye konuştu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ramazan ayında yapılan yardımın önemine değinerek, Somalili kardeşlerimize insani yardım götüren Sebat adlı gemimizi uğurlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hazırlanan gemimiz, içerisindeki yardım malzemelerini Somalili kardeşlerimize ulaştıracak. İnşallah iki hafta içerisinde bu gıda yardımları Somalili kardeşlerimizin elinde olacak ifadelerini kullandı.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem  Kınık ise, 13 bin tonluk insani yardım malzemesi taşıyan geminin yolculuğunun  Mogadişu Limanı'nda sona ereceğini kaydetti. Protokol üyeleri, gemiyi dualar eşliğinde el sallayarak uğurladı.

kaynak(sondakika)