Mersin'de düzenlenen ve bu yıl ikincisi organize edilen Uluslararası Maraton ve Halk Koşusunda 24 bin spor sever koşacak.

 

Mersin'de Vali Yardımcısı Mahmut Halal, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu'nun katılımıyla maraton fuarının açılışı yapıldı.

Bandonun misafirlere müzik dinletisinin ardından ortaokul ve lise düzeyinde düzenlenen 'maraton' konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Burada bir konuşma yapan Kocamaz, Mersin'in her geçen gün daha değişerek, gelişip hak ettiği yere hızlı adımlarla ilerlediğini söyledi.

'8 AYRI ÜLKEDEN 231 MARATONCU KATILIYOR'

Kocamaz, bu yıl maratonda yaklaşık 24 bin kişinin koşacağını kaydederek, şunları söyledi: "42 kilometreye şu ana kadar 8 ayrı ülkeden 231 maratoncu başvurdu. Bu ülkeler Kenya, Etiyopya, Almanya, Fas, Ukrayna, Azerbaycan, Suriyeve Türkiye'dir. Yine 15 kilometreye şu ana kadar Almanya, ABD, Etiyopya, Kenya, Sırbistan ve Türkiye'den 960 sporcu başvurdu. 5 kilometre halk koşusuna da şu ana kadar yaklaşık 23 bin başvurdu. Geçen yıl bunların toplamı yaklaşık 3 bin kişiydi. Bugün geldiğimiz nokta bu işin ikinci yılında katılımın 10 katına çıkması, bizi gelecek için daha da umutlandırıyor. Hedefimiz önümüzdeki yıl en az 50 bin katılımcı. Her yıl da katlanarak devam etmeli. Spor barıştır, sevgidir, hoşgörüdür ve kardeşliktir. Biz de Mersin'de bu güzel ortamı, bu sevgi, barış ve kardeşlik ortamını bu tür etkinliklerle daha da pekiştirmek istiyoruz."

Başkan Kocamaz, konuşmasının ardından maraton kapsamında kurulan stantları gezdi. Daha sonra ise Patron Rap grubu müzikseverlere konser vererek unutulmaz anlar yaşattı.

kaynak(sondakika)