Uganda İslam Üniversitesinde görevli 6 tarım uzmanı, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi ile  İslam İşbirliği Teşkilatı'nın işbirliğinde Mersin'e gelerek Erdemlideki alata tesislerinde seracılık eğitimi alacak.

 

Mersin'e Uganda İslam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mpezamihigo Mouhamad Başkanlığında gelen 6 kişilik tarım uzamanı, bir hafta eğitime tabi tutulacaklar. Eğitim kapsamında Mersin ve Adana'da çeşitli saha ziyaretlerinde de bulunularak incelemeler yapacaklar.


PRATİK VE TEORİK EĞİTİM ALACAKLAR


Laboratuar, arıcılık ünitesi, seralar, süs bitkisi yetiştirme alanları ve meyve bahçeleri, seracılıkta yeni gelişmeler, seracılık tanımı ve sınıflandırılması, sera yapım tekniği ve genel anlamda sera eğitimleri alacak olan grup Erdemli'de domates ve muz seraları ziyaretleri, Mersin ve Tarsus'ta biber ve salatalık seraları ile süs bitkileri seralarında teknik inceleme, Adana'da çiçek serasında çalışmalar yapacaklar. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş, Ugandalı konuklara verilen teorik eğitimlerin pratiğe aktarılacağını da ifade etti.

 

kaynak(sondakika)