Türkiyenin ilk Oryantring Tarih Safarisi Ligi Yarışı, Mersin Valiliği, Türkiye Oryantiring Federasyonu,  Mersin Üniversitesi,  Mersin Büyükşehir Belediyesi ve TRT işbirliğiyle MEÜ Çiftikköy Yerleşkesi'nde yapıldı.

KATILIM ÇOK OLDU

Düzenlenen bu yarışa Mersin genelinden toplam 258 sporcu katıldı. Çeşitli yaş gruplarında olan yarışmacılar kategorilere ayrıldıktan sonra, kendilerine verilen yarışma bölgesi haritasında belirtilmiş hedeflere, sırasıyla ve en kısa sürede ulaşarak başarı sağladılar.

ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Yarışının sonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, "Türkiye'de ilk kez Mersin'de hayata geçirilen Mersin Oryantiring Tarih Safarisi Ligi, büyük ve önemli bir organizasyon. Her yaş grubundan yarışmacının katıldığı bu sporla çocuklar ve gençler hızlı düşünmeyi, hızlı hareket etmeyi ve haritayı üç boyutlu düşünmeyi deneyimledirler" ifadelerini kullandı.

YARIŞ TAKVİMİ ŞÖYLE


Sporcular, Mersin Oryantiring Tarih Safarisi Ligi projesinin yarışma takvimine göre, 3 Nisan Pazar günü Kanlıdivane'de, 17 Nisan Pazar günü Tarsus'ta, 15 Mayıs Pazar günü Ayaş'ta, 12 Haziran Pazar günü Uzuncaburç'ta yarışacak. Ligin son yarışı Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde yapılacak. Son puan durumlarına göre kazanan yarışmacılar ferdi olarak madalya, takım olarak kupa almaya hak kazanacak.

 

kaynak(sondakika)