2014 yılında yapımına başlanan Bin 250 yataklı şehir hastanesi, Türkiye'de ilk olarak Mersin'de hizmete açılıyor. Kamu-özel ortaklığıyla yapımına başlanan şehir hastanesinin yüzde 83'ü tamamlanmış durumda. Hastanen temmuz ayında hasta kabulüne başlayacak.

TÜRKİYE'NİN İLK ŞEHİR HASTANESİ OLACAK

Mersin'in Toroslar ilçesi Güneykent Mahallesi'nde 2 yıl önce yapımına başlanan ve Akdeniz Bölgesi'nin en büyük sağlık merkezi olacak olan Mersin Şehir Hastanesi'nin inşası aralıksız devam ediyor. 233 dönümde konuçlanan hastane 370 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Hastanenin betonarme imalatının yüzde 100'ü, alt yapı ilerlemesinin yüzde 97'si, cephe imalat çalışmalarının yüzde 80'i, proje genel ilerlemesinin ise yüzde 83'ü tamamlanmış durumda.

4 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

4 bin çalışanı ve günlük 6-8 bin hastaya hizmet vereceği öngörülen hastanenin 15 Mayıs'ta tamamlanıp, geçici kabul sürecinin başlaması hedefleniyor. 1 Temmuz itibarıyla hizmete açılması planlanan hastane, en üst teknolojiye sahip olarak donatılıyor.

ÖRNEK OLACAK

Hastane inşaatında incelemelerde bulunan Vali Özdemir Çakacak, incelemelerinden sonra yaptığı açıklamada, çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını belirterek, inşaatın 15 Mayıs'ta bitirilmesini beklediklerini ifade etti. 

İnşaatın çok hızlı ilerledğini söyleyen Çakacak daha sonra şunları kaydetti.

"Hastane örnek teşkil edecek. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar son derece hızlı devam ediyor. 15 Mayıs'ta geçici kabul süreci başladıktan sonra yine aynı şekilde hızlı bir devreye alınma süreci olacak. Temmuz ayında işletmeye alınmasıyla Mersin ve bölgemiz için son derece önemli bir tesis ortaya çıkacak. Mersin, sağlık kapasitesi, halen yapılmakta olan hastanelerimiz, proje aşamasında olup ihale hazırlıkları yapılan ve ihalesi yapılacak ilçe hastanelerimiz ve şehir hastanemiz ile birlikte bütün sağlık sektörünü düşündüğümüzde aynı zamanda bir sağlık üssü olacak. Bunu sadece Mersin için söylemiyorum, Çukurova yöresi olarak bir sağlık üssü olacak. Çukurova ikinci bir Marmara olacak diye devamlı söylüyoruz. Her alanda olduğu gibi sağlık konusunda da Türkiye'nin önemli bölgelerinden birisi olacak."

Vali Çakacak Son yıllarda Ülkemizin sağlık turizmi açısından çok önemli gelişmeler kaydettiğini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti.

"Biz de Mersin olarak Çukurova yöresi olarak bu turizm hareketliliğinden en iyi seviyede faydalanmayı arzuluyoruz. Sağlık turizmi hedefimiz olarak sadece Ortadoğu değil Avrupa ülkeleri de olabilir. Avrupa'dan da ciddi oranda Türkiye'ye sağlık turizmi akını var. Bu Türkiye'nin sağlık sektöründe ulaştığı kaliteyi gösteriyor. Sadece kalite için de gelinmiyor hem kalite hem fiyat ikisi birlikte olunca tercih edilen bir unsur oluyor."

 

kaynak(sondakika)