Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, çiftçileri yeni ürünler üretmeye teşvik etmek amacıyla başlattığı alternatif tarım çalışmaları kapsamında istiridye mantarı üretimine başladı.

 

Toroslar Belediyesi'nin alternatif tarımla ilgili ar-ge çalışmaları devam ediyor. Belediye, ejder meyvesinin ardından, besin değeri ve organik yapısıyla tüketimi son günlerde hızla artan ve kısa sürede ürün verebilen istiridye mantarı için üretim çalışmalarına başladı. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki ar-ge biriminde, kavak ağacı kütüğünün içerisinde bir oyuk açılarak hazırlanan istiridye mantarının üretim aşamalarını inceledi ve kendisi de mantarın ilk tohumlarını ekti.

Burada konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Tuna, ilçe sınırlarının genişlemesiyle özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin bölgede fazla sayıda olduğunu, ancak narenciye ve türevi olan meyvelerin çok ucuz değerde satılması nedeniyle çiftçilerin sıkıntılı bir dönem geçirdiğini belirtti. Bu sıkıntıların aşılmasını sağlamak amacıyla belediye olarak alternatif tarım modelleri geliştirdiklerini ifade eden Tuna, istiridye mantarı yetiştiriciliğinin pratik ve kolay olması nedeniyle bu çalışmayı başlattıklarını kaydetti. Bu konuda da vatandaşları eğitime tabi tutarak yardımcı olabileceklerini dile getiren Tuna, "Bu çalışmamızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Amacımız, çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza alternatif bir gelir kaynağı oluşturmaktır. Bu ürün yetiştiriciliği zaman kaybı olmayan ve üretimini yapan vatandaşlarımızın günde bir defa depoya uğrayabilecekleri bir çalışmadır. Çiftçimizin bu anlamda ufkunu açacağımızı düşünüyoruz ve üretimimizin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İstiridye mantarının üretim aşamalarıyla ilgili bilgiler de veren Tuna, "Kavak ağacı kütüğünün içerisinde bir oyuk açarak istiridye mantarının tohumlarını yerleştiriyoruz ve ağzını bağladığımız poşetlere steril çivilerle delikler açıyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yan tarafında bulunan atıl haldeki depoyu da bu çalışma için düzenledik. Mantar üretmeye hazır hale gelen poşetleri de deponun içerisinde hazırladığımız ranzalara koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaptıkları araştırmalara göre üretim yapılan ortamın nemli ve karanlık olması gerektiğini bildiren Tuna, ürünün ayda bir kez toplanabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Kavak ağacı kütüğünün içerisine yerleştirdiğimiz istiridye mantarının tohumları yaklaşık bir ay rutubetli bir ortamda kalacak ve tohumlar mantar şeklini alacak. Daha sonra bu poşetler çıkartılacak ve aynı tohumdan 3 yıl ürün alınabilecek. İstiridye mantarının kilosu şu anda 8 ile 10 TL arasında. Özellikle atıl haldeki eski köy evlerini düzenleyerek bu çalışmanın yapılmasını planlıyoruz. Su borusu, fıskiye ile ortamın biraz nemli olması gerekiyor. İstiridye mantarı, hiç gübre ve ilaç kullanmadan yetiştirildiği gibi lezzet açısından da çok güzel bir ürün."