Mersin'de meydana gelen dolandırıcılık olayında, kendilerini polis olarak tanıtan iki uyanık, gözüne kestirdikleri bir vatandaş ile iletişime geçerek adının FETÖ soruşturmasında geçtiğine ve 100 Bin TL karşılığında kendisine yardım edebileceklerini söylediler. 

 

Elimize ulaşan bilgiye göre, Mersin'in Yenişehir İlçesinde  7 Mart'ta meydana gelen olayda Kendisini polis olarak tanıtan Adnan Kılınç isimli bir kişi, esnaflık yapan Murat  Koyunlu'nun dükkanına geldi. Burada  Koyunlu'ya "Savcı beyin talimatı ile geldik. Esnaf olduğunuz için baskın yapmıyoruz. Savcı bey sizinle telefonda görüşecek. Sizle bir çay içmeye gideceğiz" diyerek, kendi arabası ile müştekiyi çay bahçesine götürdü. Kılınç yolda müştekiye, FETÖ'den daha önce alınan bir esnafın ismini söyleyerek, kendisinin de FETÖ terör örgütü dosyasında adının geçtiğini söyledi. Şahıs, dosyaya bakan savcının 100 bin liraya bu dosyayı kapatabileceğini, eğer parayı vermezse 10 gün içinde gözaltına alınacağını ifade etti.

Parayı vermeyi kabul ederek dolandırıcıların yanından ayrılan müşteki,  Mersin  Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne başvurarak, yardım istedi. Müştekinin verdiği ifade doğrultusunda çalışmalara başlayan polis ekipleri, şahıslara suçüstü yapmak için pusu kurdu. Müşteki Murat  Koyunlu'yu para dolu poşet ile buluşma yerine yollayan polis ekipleri, Adnan Kılınç isimli şahsın parayı aldığı sırada operasyon düzenleyerek, Kılınç'ı suçüstü yakaladı. Kılınç'tan alınan ifade doğrultusunda, diğer şahsın Muhammet Palit isimli kişi olduğunu belirleyen ekipler, kendisini savcı olarak tanıtan Palit'i yakalamak için çalışma başlattı. Yakalama çalışması sürdüğü sırada aranan şahıs,  Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek teslim oldu.

Emniyetteki ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen 2 kişi tutuklandı. Şahısların üst aramasında polis rozeti ve bir gazeteye ait tanıtım kartı bulundu.

kaynak(sondakika)