Dünyaca ünlü, Mersin'in Dünya'da tanınmasında önemli bir rolü olan Silifke yoğurdu Silifke Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde başlatılan tescillendirme projesi kapsamında ele alınıp bölgeye has yoğurdun genel özellikleri ele alınıyor.

TESCİL GEREKLİ

Genel olarak adı ile zaten bilinen Silifke yoğurdunun potansiyeli ve özellikler ortaya çıkarılarak, tesçil çalışmaları yapılacak. Bu konu hakkında konuşma yapan Silifke Kaymakamı, Şevket Cinbir yaptığı açıklamada,  "Tescilimiz olmadığı için üretilen yoğurdumuza resmi anlamda Silifke yoğurdu diyemiyoruz. Bu çalışmaların biran önce tamamlanıp işte bu Silifke yoğurdu diyebilmeliyiz" ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA YAPILMALI

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ise "Silifke'nin yoğurdu ah seni kimler doğurdu, seni doğuran ana bal ilen mi yoğurdu dizelerinde de söylendiği gibi Silifke yoğurdu tescili olmadan da zaten marka durumundadır. Amacımız adıyla, tadı ve lezzetiyle, türkülere konu olan Silifke yoğurdunu dünya arenasına coğrafi işaretle tescilleyerek çıkartmaktır. Bu anlamda tescil çalışmaları için 2 yıldır uğraş veriyoruz. Artık sona gelindi. Silifke yoğurdunun bir reçetesini çıkartmamız gerekiyor" ifalerini kullanarak, yapılması gerekeken çalışmaları vurguladı.

kaynak(sondakika)