Mersin'in Gülnar İlçesinde İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile  Mersin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanlığınca organize edilen, 120 saatlik çoban sertifika kursuna katılan ve kursu başarı ile tamamlayan 75 çoban bugün sertifikalarını aldı.

5 BİN TL HİBE ALACAKLAR

Törende konuşma yapan Gülnar Kaymakamı İsmail Pendik, çoban mesleğinin, Peygamber mesleği olduğunu ifade ederek, "Sizler almış olduğunuz bu belge sayesinde sertifikalı bir çoban oldunuz. İlçemizde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız var. İnşallah en kısa sürede onlar da sertifikalı birer çoban olur'' diye konuştu. 

Ardından konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, "Bunlardan bir tanesi sertifikalı çobanlara yıllık 5 bin lira hibe desteği olmuştur.  Gülnar ilçemizde, 75 çobanımız artık sertifikalı çoban olmuş olup yıllık 5 bin lira hibe para alacaklardır." ifadelerini kullandı.

Mersin Damızlık ve Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan ise  "İlçemizde hayvancılık yapmak son zamanlarda güç. Çünkü otlatma sahalarımız azaldı. Bu bölgede tarım yok. Sadece hayvancılık var" dedi. 

Gülnar Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği Temsilcisi  Mustafa Değirmenci bölgede hayvancılık yapan çobanlardan 250 baş küçük hayvanı olanlarında 5 Bin TL hibe alacaklarını ifadelerine ekledi. Daha sonra katılımcı çobanlara sertifikaları verildi.

kaynak(sondakika)