Özellikle bölgemizde sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine bağlı olarak, klima kullanımında büyük artış olduğu görülüyor. Klima normal değerler arasında kullanılmadığında insan sağlığı açısından ciddi sorunların ortaya çıkmasına davetiye çıkarabilir.

 

ARASIRA ORTAMI HAVALANDIRIN

 

Uzmanlar özellikle yaz aylarında klima kullanımına dikkat etmek gerektiğini vurguluyor. Zira, klimanızı yüksek derecelerde çalıştırdığınızda,  sinüzit ve orta kulak iltihabı hastalıklarına da davetiye çıkarmış oluyorsunuz. Mersin'de 40 dereceyi aşan sıcaklıklar ve aşırı neminde etkisiyle hissedilir sıcaklık neredeyse 50 dereceyi buluyor. Buna paralel olarak, hissedilir sıcaklık arttığı için vatandaşlarda klima ayarlarını yükselterek daha soğuk çalıştırmaya başlıyor. Klima ortamı serinletip geçici bir ferahlık sağlarken, insan sağlığı bakımından da hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, bu durumdan etkilenmemeniz için mutlaka, arasıra da olsa bulunduğunuz ortamı havalandırmanızı ve klimalı ortamda uzun süre kalmamanızı tavisye ediyor.

 

TER ÇEKEN KIYAFETLER SEÇİLMELİ

 

Eğer aşırı sıcaklıklara rağmen dışarıya çıkmanız yada dışarıda bulunmanız gerekiyorsa, mutlaka teri çeken sentetik ve pamuklu kıyafetler seçmeye özen göstermelisiniz. Aşırı terlemeyle ortaya çıkan sıvı kaybını gidermek için ise gazlı içecekler yerine, yeşil çay ve gazlı olmayan soğuk içecekler tüketebilirsiniz. Klimalı ortamlarda uzun süre bulunmanın kas ve iskelet sistemi, boyun tutulması rahatsızlıklarından tutunda sinüzit ve orta kulak iltihabına kadar birçok hastalığa davetiye çıkardığı biliniyor. Bu durumla karşılaşmamak ve hastalanmamak için mutlaka klimalı ortamda uzun süre kalmamaya özen göstermelsiniz. Klima kullanırken sıcaklığının 21, 22 ve 26 derecede olmasını sağlamanız daha doğru olacaktır. 

 

TOPLU ALANLARDA HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ

 

Ev dışında toplu kullanım alanlarında ise klima kullanımına bağlı bulaşıcı hastalıkların varlığı da bilinen bir gerçektir. Bu hastalıkların en yaygın belirtileri ise, Legionella pinormanisi, yüksek ateş, öksürük, halsizlik gibi hayatı tehdit eden hastalıklar şeklinde sıralanabilir. Klimalı ortamlarda uzun süre çalışma durumunda kalıyorsanız, 15 günde bir mutlaka klima bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bunun dışında ise her 8 saatlik peryotta klimayı kapatarak ortama taze hava girişi sağlamanız gerekir.

 

KLİMA TEMİZLİĞİNİ MUTLAKA YAPTIRIN

 

Yaz aylarına girişte klima temizliği yapılması ve filtrelerin sökülerek temizlenmesi bulaşıcı hastalıklar ve yukarda bahsettiğimiz hastalıkların görülme sıklığını büyük ölçüde azaltacaktır. Klima temizli yaparken temizliği uzman kişilerin yapması sizin ve cihazınızın sağlığı açısından daha uygun olacaktır.

 

kaynak(sondakika)