29 Aralık tarihinde Mersin'de meydana gelen sel felaketi sonucunda, Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki yol, park, mezarlık, tarım arazileri, bina ve araçlardaki toplam zararın  47 milyon 428 bin lira olduğu tespit edildi.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2016’nın son günlerinde Mersin’i vuran sel felaketinin neden olduğu tahribatın parasal boyutu ile sel esnasında ve sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgileri Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ile paylaştı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda yapılan sunumda, sel felaketinden sonra 29 Aralık 2016-8 Ocak 2017 tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanında meydana gelen zarar ile yapılan çalışmalar anlatıldı.


Yollarda ve parklarda 47 milyon TL’lik zarar


Buna göre, Mersin Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanındaki yollarda, parklarda, tarım arazilerinde, mezarlıklarda, bina ve araçlarda tahribatlar meydana gelirken, toplam zarar 47 milyon 428 bin 761 lira 21 kuruş olarak belirlendi. Sel felaketinin ilk gününde 2 bin 47 personelle sel sularıyla mücadele eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, ikinci ve üçüncü gün personel sayısını 2 bin 441’e çıkardı. Sel felaketi sırasında ve sonrasında sahada ilk gün 469, ikinci ve üçüncü gün 534, dördüncü gün 105, beşinci gün ise 654 araçla çalışma yapıldı.


Sel felaketi süresince Büyükşehir Belediyesi’ne su baskını, mahsur kalan araç, yangın ve hasar tespiti konularıyla ilgili iletilen toplam 8 bin 681 vaka bildirimine yüzde 97 oranında geri dönüş sağlandığı da belirtilen sunumda, sel mağdurlarına yemek ve konaklama yardımlarının da devam ettiği bildirildi. Bu kapsamda, Adanalıoğlu, Huzurkent, Müfide İlhan, Akdeniz, Selçuklar, Hal, Siteler, Üseli ve Mezitli merkez mahallelerinde toplam 9 bin 290 kişiye sıcak yemek, 7 bin 300 adet sandviç, 600 adet battaniye ve 200 adet çizme dağıtılırken, Büyükşehir Belediyesi aşhanesinde yaptırılan yemekler sel felaketinde mağdur olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaya devam ediyor.

kaynak(iha)