Tarsus'ta canice katledilen Özgecan Aslan için,  ''Çarşamba Perisi Özgecan'' adlı Roman yazıldı. Eseri ortaya çıkaran, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, kitapta Özgecan'ın hayatını kaleme aldı.

 

Kitabı kaleme alan, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu Özgecan'ın ailesi, yakın arkadaşları ve öğretmenleri ile tek tek görüşerek kitabı yazdı. Özgecan'ın Babası Mehmet Aslan'ın gördüğü bir rüyadan çok etkilenen Karabasanoğlu, kitabı yazmaya şöyle başladı. "Özgecan'ın babası  Mehmet Aslan, akşam rüyasında kızının kendisine inci tespih ve 2 lale verdiğini söyledi. Benim de pek kullanmadığım ama, hep cebimde duran inci bir tespih var. Ben de tespihi çıkarıp  Mehmet Aslan'ın avuçlarına bıraktım. Çok şaşırdı çünkü tespih uçlarında iki lale vardı. Ağlamaya başladı Mehmet Bey. 'Kızımın bana verdiği inci taneli tesbihi verdin bana' dedi. Taziye evinde çok fazla durmadım ve çıkarken, 'Eğer bu romanı yazarsam buradan başlayacağım' dedim ve yaklaşık 1 yılı aşkın bir süredir çalıştığım roman raflarda yerini aldı. Benim romana başlamama sebep olan işte bu inci taneli tespih hikayesi." 

 

KİTABIN ADI, ÖZGECAN'IN GÜNLÜĞÜNDEN ALINDI

 

Kitabı yazma aşamasında Özgecan'ın hakkında araştırma yaparken edindiği gözlemleri aktaran Kabahasanoğlu, "İnsanlara iyi davranan, asla onları üzmeyen, bunu kendi ailesinden başlatan bir karakteri var Özgecan'ın. Hayvanlara bakışı bile çok farklı. Çantasında güvercinler için buğday taşıyor. Küçük torbacıklara buğday koyup meydanlarda gördüğü güvercinleri besliyor. Dünyanın en iyi psikoloğu olmak istiyor. Sesi çok güzel bir kız. Rahmetli kızımızı ve ailesini daha iyi tanıma fırsatı buluyorsunuz kitapta. Kısacası bir periyi okuyacaklar.  Özgecan şu an yok ama görevini yapmaya devam ediyor. Parklara, sokaklara adı veriliyor, yasalara adı veriliyor. Bir insan kendi bu dünyadan göçtükten sonra ancak bu kadar varlığını sürdürebilir. Her evin kızı.  Afrika'da açılan pek çok kuyuya adı verilmiş." ifadelerini kullandı.

 

kaynak(sondakika)