Mersin'de hizmet veren öğrencilerinin büyük bir kısmının doğu ve güneydoğudan gelen çocukların oluşturduğu Mimar Sinan Ortaokulu'nda yoğun şekilde okul terkleri başlamıştı. Okul öğretmenlerinin azimli ve kararlı girişimleri ile okul terkleri azalmaya başladı. 

AB, DESTEKLİ BİR PRPOGRAM DAHİLİNDE ALMANYA'DA EĞİTİM ALDILAR

Bu durum üzerine 16 öğretmen, bu olumsuz durumu düzenltmek ve terkleri engellemek için AB destekli 'Okul terklerinin azaltılmasında yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi' adında yenilikçi ve örnek bir proje geliştirdi. Projenin sunumu ve geliştirilmesi aşamasında 10 gün boyunca Almanya'da eğitim gören öğretmenler, Türkiye'ye geldikten sonra kendilerini ifade edemeyen öğrencilerin derse katılmasını sağlayarak, öğrencilerin aileleriyle toplantılar düzenlediler.

4 AYDA BÜYÜK BAŞARI SAĞLADILAR

Sonuç olarak  4 ay gibi kısa bir zamanda okulda eğitimi terk eden öğrenci oranı yüzde 40'dan yüzde 23'e düştü. Başarılı elde eden öğretmenler yaptıkları incelemeler ve çalışmalarda edindikleri bilgi ve tecrübeleri, okuldaki diğer öğretmenler ve bunun dışında kent genelindeki eğitimcilere sunumlar eşliğinde aktardılar. Proje Koordinatörü Engin Karamanlı, projenin kentte örnek bir çalışma haline geldiğini ve Mersin'de eğitime büyük katkı sağladığını ifade etti.

ÇOCUKLA BİRLİKTE AİLEYE DE ULAŞMAK GEREK

Bu projenin okuldaki öğrencilerim eğitimlerini yarım bırakması üzerine geliştirildiğini söyleyen Proje Koordinaötü Engin Karamanlı, "Okulu terkeden öğrenci sayısı bir hayli fazlaydı. Bunu önlemek adına bir proje geliştirip Avrupa Birliği'ne sunduk. Proje kabul edilince 16 öğretmen Almanya'ya gittik. 10 gün boyunca eğitim aldık, okulları gezdik. Öğrendiğimiz bilgileri ve tecrübeleri okulumuzda uyguladık. Okulumuzdaki öğrencilerin yüzde 90'ı göçle gelen ailelerin çocukları. Ailelerle olan iletişimsizlik, ailenin ilgisizliği çocukların okulu bırakmasına neden oluyor. Aileye ulaşamayınca çocuğa da ulaşamıyoruz" ifadelerini kullandı.

BU ORAN DAHA AŞAĞILARA İNEBİLİR

Ekonomik sıkıntıların öğrenci terklerini tetiklediğini ifade eden Karamanlı konuşmasına şöyle devam etti. "Çocuk sürekli bir işte çalıştığı için okula adapte olamıyor, aidiyetlik hissedemiyor ve terkediyor. Amacımız okulu daha çekici, dersleri daha zevkli ve eğlenceli hale getirip çocukları okula çekmek. Projeyi yapmadan önce okul terk oranı yüzde 40'dı. Projeden sonra yüzde 23'e kadar indirdik. Proje bittikten sonra okulumuzda böyle bir kültür oluşsun istiyoruz. Oluşunca sistem kendiliğinden işler ve bu oran Avrupa Birliği'ndeki ortalama gibi yüzde 18'lere iner. Okul terki yaşayan öğrencileri kazanmak istiyoruz. Çünkü çocuklar dışarıda madde kullanımı gibi tehlikeyle karşı karşıya" dedi.

kaynak(sondakika)