Türkiye'nin başta gelen kayısı yetiştiriciliğinin yapıldığı Mersin'in Mut ilçesinde bu sezon rekor kayısı ihracatı bekleniyor. Türkiye'de ilk olarak Mut'ta yetişen turfanda sofralık kayısı ülke içinde ve ülke dışında yoğun talep görüyor.

45 MİLYON DOLAR GELİR BEKLENİYOR

Sahip olduğu coğrafi ve iklimsel özelliklerinden dolayı kayısı meyvesinin yetişmesi için çok uygun olan Mut'ta bu yıl rekor kayısı rekoltesi bekleniyor. 70 Bin ton kayısı hasadı yapılması öngörülen İlçede, 35 Bin Ton kayısı yurt dışına ithal edilecek. Bu ithalattan ise 45 Milyon Dolar gelir elde edilmesi planlanıyor. 

56 BİN DEKAR ALANDA YETİŞİYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Mersin Büyükşehir  Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı  Mehmet Ali Acar, Mut'ta bu yıl 56 bin dekar alanda kayısı üretimi yapıldığını söyledi. Bölgeden ihraç edilen kayısıların ise daha çok  Irak, Kuzey  Kıbrıs ve  Avrupa ülkelerine gerçekleştiğini söyleyen Başkan Acar,  "Şu anda Ninfa cinsi kayısı ihracatı 2 TL ile 2,20 TL arasında devam ediyor. Trintina kayısı cinsi ise 3 TL ile 3,50 TL. arası alıcı buluyor. Ortadoğu pazarı yüksek bir pazar olmadığı için 1,50 ila 1,80 TL arası ihracata kayısı alımı yapılıyor. Bu sene geçen yıla göre 18 Mart'ta meydana gelen don olayından dolayı kayısı rekoltesini 65 ila 70 bin ton civarında bekliyoruz. Buna rağmen bu mahsulün yüzde ellisi ihracata gitmesi bekleniyor. Kayısılarımızda kalite, görüntü ve rengi son derece iyi. Bütün ihracatçı firmalar beğeni ile komisyoncularla bağlantı kurmakta. Bu sene kapsamlı bir ihracatın olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

kaynak(sondakika)