Mersin'de bir Lise öğrencisi  yakıtsız çalışan, çevre dostu bir jeneratör üretmeyi başardı. Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi  Furkan Faruk Aslan, daha öncede elektrik üreten bot yapmıştı.

150 TL BÜTÇE İLE BAŞARDI

Furkan Faruk Aslan 150 TL masraf ile yaptığı yakıtsız jeneratör ile cep telefonu ve tablet gibi elektronik cihazları şarj etmeyi başardı. 3 aylık çalışma sonucunda hayata geçirdiği projeyi TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda sergileyen genç dahi, destek olunması durumunda daha iyi projelere imza atacağını ve elindeki yakıtsız çalışan jeneratörü geliştirebileceğini söyledi. 

Genç dahi konuşmasının devamında "Proje; yakıtsız, atıksız çevreci jeneratördür. 150 lirayı geçmeyen bir bütçeye sahip. Enerji yoktan var olmaz. 'Peki bu cihaz nasıl çalışıyor?' diyeceksiniz. İçerisindeki kimyasal reaksiyon tepkimesinden oluşan enerji ile çalışıyor. Daha sonra bir dönüşüm sistemiyle 12 volt, 12 bin 500 miliamper (12,5 amper) üretebiliyor. Daha  prototip bir çalışma. İçerisindeki sistemler ne kadar çok büyürse alacağımız enerji de o kadar büyük olacaktır. Cihazın kendine ait ömrü var. O ömrü içerisinde sürekli enerji üretebiliyor. Tamamen yakıtsız çalışıyor ve çevre dostu. Çevreye hiçbir zararı yok. Diğer üretilmiş jeneratörlere karşı çok daha makul bir icat diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

HEDEFİNDE YAKITSIZ ARABA ÜRETMEK VAR

Yaptığı prototipin 42 santim genişlik, 25 santim yükseklik ve 2 kilo 257 gram ağırlığında olduğunu söyleyen genç dahi, amacının 5 megavatlık bir jeneratör yapmak olduğunu söyleyen Aslan, "Cihazı her yerde rahatlıkla çalıştırıp, cep telefonunuzu, tabletinizi ve diğer çalıştırmak istediğiniz birçok cihazı çalıştırabilirsiniz. Hedefim jeneratörü 5 megavata kadar yükseltebilmek. Dünya ve Türkiye açısından çok gelişmiş bir icat olduğuna inanıyorum. Diğer jeneratörler doğaya karbonmonoksit ve kükürt salınımında bulunuyor. Benim jeneratörüm doğa dostu olmasıyla ve yakıt tasarrufu sağlamasıyla büyük bir avantaja sahip. Eğer arkamda yetkililer olursa daha güzel projelere imza atarım. Bundan sonraki hedefim tamamen yakıtsız çalışan bir araba üretmek." 

kaynak(sondakika)