Mersin'in meşhur, yayla domatesi, Arap Ülkelerine ihraç edilmeye başlandı. Mersin'in yüksek yayla kesimlerinde ekilen ve hafif ekşimsi tadı ile son derece lezettli olan yayla domatesinin kilosu 2 TL'den Arap ülkelerine ihraç edilmesi çiftçinin ve üreticinin yüzünü güldürdü.

 

ÇİFTÇİ VE ÜREİTİCİ DURUMDAN ÇOK MEMNUN

 

Mersin'in yüksek yayla kesimlerinde ekilen ve hasadı yapılan yayla domatesine Arap ülkelerinden talep gelmesi ve kilosunun 2 TL'den satılması bölgede çiftçi ve üretici için büyük bir fırsat oldu. Özellikle Suudi Arabistan ve Ürdün'e ihraç edilen yayla domatesi, yüksek rekoltesi ve yüksek fiyatı ile çiftçinin beklentilerine fazlasıyla karşılık veriyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, "Şu anda köylerimizde domates fiyatı 2 lira civarındadır. Suudi Arabistan ve Ürdün gibi Arap ülkelerine ihracat yapılmaktadır. Bu ihracatın devam etmesini istiyoruz. Bu fiyatlardan köylülerimizde çiftçilerimiz de memnundur" ifadelerini kullandı.

Mersin'in Erdemli İlçesinin yüksek yayla kesimlerinde üretim yapan çiftçiler, bölgede en kaliteli yayla dometisi üretimini yaptıklarını ifade ederek, ürünlerinden hiçbir şekilde ilaç kalıntısı olmadığını söylediler. Rekolteden ve fiyatlardan memnun olan çftçiler, bu durumun böyle devam etmesinin bölgeye çok fayda sağlayacağını belirttiler.

kaynak(sondakika)