Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında bugüne kadar FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 159 kişi tutuklanırken, Devletin kurumlarında çalışan 1261 kişi ise açığa alındı. 44 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

MERSİN'DE FETÖ TEMİZLİĞİ

FETÖ tarafından Türk Milletine yapılan haince kalkışma sonrasında, Hükumet tarafında başlatılan FETÖ ile mücadele hareketinde, Mersin Cumhuriyet Başsavcılı tarafından yapılan soruşturmada, şuana kadar Mersin genelinde FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 159 kişi tutuklandı. Devletin Kurumlarında çalışna ve FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 1261 kamu çalışanı da açığa alınırken, 44 kişi içinde yakalama kararı çıkarıldı. 

KURUMLARA GÖRE DAĞILIM ŞÖYLE,

Adalet Bakanlığı personelinden 81 hakim ve savcının açığa alındığı, 72 hakim ve savcının tutuklandığı kaydedildi.

6 vali yardımcısı ve 1 kaymakam açığa alınırken, 5 vali yardımcısının tutuklandığı, 1 vali yardımcısı hakkında yakalama kararı çıkarıldığı ifade edildi.

Emniyet'te 286 emniyet mensubunun açığa alındığı, aralarında daha önceden meslekten ihraç edilenler dahil olmak üzere 21 emniyet mensubu tutuklandı.

Milli Eğitim Müdürlüğün'de 629 personel açığa alınırken, bunlardan 4'nun tutuklandı.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ise 228 kamu personeli açığa alınırken, 2 kamu personelinin tutuklandı.  Örgütle bağlantılı oldukları şüphesiyle halen 19 kişinin gözaltında olduğu ve 31 kişinin tutuklandığı gelen bilgiler arasında.

kaynak(sondakika)