Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan karara göre, İl içindeki tabelaları Türkçeleştirme kararı kapsamında uyarıya uymayan iş yerlerinin tabelaları Belediye ekipleri tarafından söküldü.

200 İŞ YERİNİN TABELASI İNDİRİLDİ

Özellikle yabancı tabela kullanımının yoğun olarak görüldüğü merkez Akdeniz İlçesi Silifke, Mehmet Akif Ersoy, Kuvayı Milliye, ve Çakmak Caddesi'nde çalışmalarını yoğunlaştıran zabıta ekipleri, çoğunluğu Arapça olan tabelaları söktü. Bir aylık kapsamda çalışmalara hız veren ekipler, karara uymayan 200 iş yerinin tabelasını indirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 22 Temmuz'da aldığı, 'Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ya da patent sahibi olan iş yerleri ile konsolosluk gibi resmi kurumların haricindeki yerlerin tanıtıcı levhaları ile camekanları Türkçe olması zaruridir' kararına dayanılarak işletme sahiplerine tabelaların Türkçe kullanılması zorunluluğu hatırlatıldı. 15 günlük süre sonunda uyarıyı dikkate almayan işletmelerin tabelalarını söken zabıta ekipleri, iş yeri sahiplerine yasal işlem uyguladı.

kaynak(sondakika)