Mersin'in Silifke İlçesinde senenin ilk üzüm hasadına başlandı. Örtü altında üretilen üzüm, bahçede kilosu 15 TL'den alıcı buldu. Hasadı yapılan cinsin bölgede yoğun olarak yetiştirilen ''yalova incisi'' olduğu kaydedildi.

YALOVA İNCİSİ HASADI BAŞLADI

Mersin'de bölgenin ilk hasadı Silifke'de başladı. Örtü altında üretimi yapılan üzüm kilosu 15 tl'den alıcı buluyor. Çiftçinin yüzünü güldüren ''yalova incisi'' bu sene bölge ekonomisine oldukça fazla katkı sağlayacak. Silifkenin, Uzuncaburç Mahallesi ile  Göksu Vadisi mahalleleri olan  Keben, Sabak,  Karakaya,  Kargıcak, Evkafçiftliği,  Gündüzler ve  Kepez mahallelerinde yoğun bir şekilde yapılan hasat'ta ürünlerin büyük şehirlere gönderildiği bildirildi. 

ÖRTÜ ALTI ÜRETİM DAHA FAZLA

Konu ile ilgli açıklama yapan Mersin Bölge Sulama Birliği Kooperatifi Başkanı Ersin Akdoğan, "Örtü altında ilçe genelinde 251 dönüm arazide üzüm üretimi yapılıyor. Açıkta yetiştirilen üzümlere oranla örtü altında erken çıkmasının yanında daha fazla da ürün alıyor. Yani açık alanda bir dönümden ortalama 400 kilo ürün hasat edilirken, örtü altında ise bu rakam 3 tona kadar çıkıyor. İlk hasadını yaptığımız  Yalova incisi üzüm de üreticimize iyi bir gelir getirecektir." ifadelerini kullandı.

kaynak(sondakika)