Geçtiğimiz günlerde Mersin'de, Suriyeli doktorlar tarafından oluşturulan Suriyeli Hekimler Derneği, vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmeti sunmak için poliklinik açtı. Bu poliklinikte, yardıma muhtaç Suriyelilere ücretsiz sağlık hizmeti sunulacak.

MUHTAÇ SURİYELİLERE YARDIM İÇİN KURULDU

Tahmini verilere göre, Mersin'de 320 Bin Suriyeli vatandaşın yaşadığı biliniyor. Bunlardan 167 Bini kayıt altındayken geri kalanlar ise kayıtsız bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Mersin'de Suriyeli doktorların bir araya gelerek oluşturduğu Suriyeli Doktorlar Derneği binasında yine Suriyeli doktorlar tarafından bir poliklinik açıldı. Bu poliklinikte yardıma muhtaç Suriyelilere ücretsiz sağlık hizmeti verilmeye başlandı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan ve burada yaşam ücadelesi vermeye çalışan Suriyeli vatandaşar, Mersin'e yerleşmeye başladıklarından bu yana iş yerleri, okul ve çeşitli meslek dallarında kalıcı faaliyetler göstermeye başladılar. Son olarak da bugünlerde hizmete başlayan poliklinik ile  yardıma muhtaç Suriyelilere ücretsiz sağlık hizmeti almaya başlayacak. 

BİRÇOK BRANŞTA HİZMET VERİYOR

Mersin'in Akdeniz İlçesi Kiremithane Mahallesi'nde kurulan derneğe bağlı 15 Suriyeli doktor, dermatoloji, kulak burun boğaz, kadın doğum, dahiliye, genel cerrahi, ortopedi, çocuk hastalıkları ve sinir hastalıkları gibi birçok branşta şifa dağıtıyor. Konu hakkınd açıklama yapan Poliklinik Müdürü Dr.Joseph Mansourati, Sağlık Müdürlüğü'nün izni ile parası olmayan Suriyelilere ücretsiz hizmet verdiklerini, isteyenlerin ise bağış yapabildiğini söyledi. Amaçlarının sağlık bakımından Suriyelilere yardım etmek olduğunu belirten Mansourati, "Çünkü Türkçe bilmiyorlar ve Türk hekimlere gittiklerinde dertlerini rahatça anlatamıyorlar. Suriyeli doktorlara ise dertlerini ve hastalıklarını anlatabilirler. Bu yüzden yardım ediyoruz Suriyeli vatandaşlara. Steril ortamlarda yaşamadıkları için daha çok enfeksiyon hastalıkları ve stresli oldukları için strese bağlı hastalıklar, gelen şikayetler arasında ilk sıralardadır" ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE'YE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Konuşmasının devamında Suriyeli vatandaşların Devlet Hastalerinde ücretsiz ameliyat olabildiğini de vurgulayan Mansourati"Genelde yaşlılar ve çocukları tedavi ediyoruz. Saat 10.00'dan 17.00'ye kadar hizmet veriyoruz. Kanserli hastalar da bize sıklıkla başvuruyor. Ameliyat gerektiren durumlarda, Allah'a şükür devlet hastanesi ücretsiz şekilde ameliyat ediyor. Keşke ülkemizde sağlık hizmeti verebilsek. Savaş inşallah bitecek ve biter bitmez memleketimize döneceğiz. Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz. Türklerin bize yaklaşımı çok iyi. Memleketimize çok hasret kaldık" şeklinde konuştu.

kaynak(sondakika)