Limon'un Başkenti olarak bilinen Mersin'de limon hasadı başladı. Türkiye'de üretilen limonun yüzde 70'lik kısmını oluşturan bölgemizde, birçok ailenin geçimi limona bağlı. Mersin'de en çok Erdemli İlçesinde limon üretimi yapılırken, burada elde edilen limonun önemli bir kısmı yurt dışına gönderiliyor.

BÖLGE EKONOMİSİ CANLANACAK

Bugün itibari ile limon hasadına başlayan Erdemlili üreticiler, piyasada bu aralar limonun çok az olduğunu ve o yüzden marketler ve pazar yerlerinde 10-12 tl den satıldığını söylerken, yeni mahsülün piyasaya girmesi ile fiyatların düşeceğinide sözlerine eklediler. Erdemli'de en çok Mayer cinsi limon ekimi yapılıyor. Bu limonun en önemli özelliği ise dayanıklı ve en verimli limonlardan olmasıdır. Mersin ve Ülke ekonomisi açısından son derece önemli olan bu hasadın başlaması, bölgeye ekonomik açıdan rahatlık sağlayacak. 

YÜZDE 70'İ ERDEMLİDEN KARŞILANIYOR

Başlayan limon hasadı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Erdemli Belediye Başkanı Mükremin Tollu, "Türkiye'de limonun yüzde 70'inin üretildiği bir ilçede yaşamanın, ilçenin ekonomisine yön veren limon hasadını üreticilerle birlikte yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlçemizin tüm ekonomik hayatı limon üzerine dönmektedir. Limonda verimin iyi olduğunu görmekteyiz. Fiyatların 1 lira 20 kuruş düzeyinde olması üreticilerimiz adına çok önemlidir. Özellikle ihracat kapılarının açılmasının ardından fiyatların biraz daha yükselmesi üreticilerimizin yüzünü güldürecektir. Sezonun çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum" dedi.

kaynak(sondakika)