Mersin'de son yıllarda ekilmeye başlana kivi meyvesi, bölge iklimine sorunsuz bir şekilde ayak uydurarak yüksek oranda verim sağlıyor. Bunu fark eden üreticiler, bu meyvenin ekilmesi için çalışmalarına hız verdi.

ERDEMLİ KİVİ CENNETİ OLACAK

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, "Erdemli'nin birçok bölgesi kivi üretimine uygun. Ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan domates ve limon üretiminin yanı sıra kivi üretiminin de ilçede yapılabileceğini düşünüyoruz. Kivi üretiminin hem üreticilerimize hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kivi üretimi için önemli çalışma içerisindeyiz ve oda olarak sertifikalı kivi fidanı üretimini de yapıyoruz."

Çağlarca Mahallesi Muhtarı Mustafa Gezer de son 20 yıldır kivi üretimi yaptıklarını vurgulayarak, "Mahallemizde yaklaşık 2 bin dönüm arazide yılda 4 bin ton kivi üretiyoruz. Yeni dikimlerle birlikte 5 yıl sonra 8-10 bin ton ürün almayı hedefliyoruz. Daha önce yetiştirdiğimiz şeftali para etmezken, kiviyi dalında 2,5 liradan satıyoruz. Şeftaliden alamadığımız parayı kividen alıyoruz. Bu da üreticiyi mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.

kaynak(sondakika)