Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, Orman İşletme Müdürlüğü'nce başlatılan toprak muhafaza ve erozyonla mücadele kapsamında 2016 yılı içerisinde 600 bin fidanın toprakla buluştu.

 

Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, İlçeye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Toros Mahallesi Hassa Dağı mevkiindeki fidan dikim sahasında incelemelerde bulundu. Topraklarımızı koruma ve erozyonla mücadele kapsamında başlatılan fidan dikme çalışmalarının devam ettiğini belirten Çelik, "2016 yılı içerisinde Erdemli'de 600 hektarlık ormanlık araziye 600 bin adet fidan diktik. Bu fidanlar çoğunlukla doğal yaşamı korumaya yönelik fidanlardan oluşuyor. 600 bin fidan arasında Sedir, Karaçam, Alıç, Kuşburnu, Yaban armudu, İğde gibi fidanlarımız toprakla buluştu. Şuanda Torosların zirvesi olan 2400 rakımlı Hassa bölgesinde fidan dikme çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

EKONOMİYE 1 MİLYON TL KATKI

İşletme Müdürü Çelik, Fidan dikme çalışmalarına özellikle köylü vatandaşların da katıldığını belirterek, "Çevre köylerden vatandaşlarımız kendi işlerinden artan zamanlarda bizlerle çalışarak aile ekonomilerine de katkı sağlıyorlar. Yaklaşık 60 kişi fidan dikme çalışmalarımızda görev alıyor. Fidan dikme çalışmalarımız milli ekonomiye yılda yaklaşık 1 milyon TL katkı sağlayabiliyor. Köylü vatandaşlarımız hem aile ekonomilerine katkı sağlıyor hem de ormanlarımızın genişlemesine katkı sağlıyorlar. Fidan dikme çalışmalarımız yılsonuna kadar devam edecek" diye konuştu.

kaynak(sondakika)