Nüfus çalışanları tarafından, Nüfus müdürlüklerinde çalışan memurları bir çatı altında toplamak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Mersin merkezli e-nüfus-sen sendikası kuruldu.

''HAKLARIMIZI SAVUNMAK AMACIYLA FAALİYETLERİMİZE BAŞLADIK''

Kurulan e-nüfus-sen'in Genel Başkanı Ali Kart konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, 

"Nüfus çalışanları üzerinde yoğun iş yükü varken ek olarak yeni kimliklerin verilmeye başlanması, ayrıca ehliyet ve pasaportun nüfus müdürlüklerine devrinin düşünülmesi iş yükünü daha da artıracaktır. Nüfus çalışanları olarak yıllardır özveriyle yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz. Ancak devletten nüfus çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme, mesai hakkı ve nüfus memurları olarak isim değişikliği talep ediyoruz.

Sendika olarak kamu çalışanlarının da e-sendikacılığa uyarlanıp üyelik ve üyelikten çıkma onaylarını e-devlet üzerinden yapılması hususunda Türkiye'de bir ilk olarak e-sendikacılığa öncülük edip, tüm Türkiye'deki nüfus çalışanlarının sesi olacağız. Nüfus çalışanlarının çalışma yoğunluğu ve şartları çok ağır olduğundan bizim sahada sendikal faaliyet yapmamızı oldukça zorlaştırmaktadır. Sabah başlayıp yoğun şekilde mesai bitimine kadar özveriyle çalışırken, diğer kamu çalışanları gibi sahada etkinliğe ağırlık vermek yerine daha katılımcı ve aktif olabileceğimiz, internet çağının da araçlarını kullanıp sendikacılığa yeni bir çığır açıp haklarımızı savunmak amacıyla faaliyetlerimize başladık." ifadelerini kullandı.