Mersin'in Silifke İlçesinde bulunan Aya Tekla kilisesi, bölgeye turist çekme konusunda oldukça iddialı, Silifke'ye 4 km uzaklıkta olan ve Hristiyanlık için büyük öneme sahip kilise, her sene çok sayıda yabancı turist çekmeyi başarıyor.

HRİSTİYANLIK DİNİN YAYMA ÇALIŞMALARI YAPTI

Tarsuslu St. Paul'un vaazlarından etkilenen ve kendisini Hristiyanlık dinine adaya 17 yaşındaki güzeller güzeli, Aya Tekla Hristiyan Dinini yaymak amacı ile Konya ve Yalvaç'a gelir. Burada çalışmalarını sürdürürken baskıya ve tehditlere mahruz kalan Aya Tekla öldürüleceğini öğrenince,  Seleukia'ya gelerek burada bir mağaraya saklanır. 

İNANÇ TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞER

Silifke Turizm Derneği Başkanı Ali Küçük, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Genç kız Aya Tekla'nın dönemim inanç sistemi olan çoktanrılı dinden ve yaşadığı bölgeden vazgeçerek, Silifke'ye geldiği ve buraya yerleştiğini ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti.  "Bu vazgeçiş hikayesiyle başta ailesi olmak üzere tüm Iconiumluların nefretini kazanıyor. Hristiyanlığı kabul ettikten sonra hayatı boyunca mucizelere konu olan Tekla, Iconium'da ve Psidia Antiochiası'nda ( Yalvaç), kent yöneticileri tarafından ölüme mahkum edilse de mucizevi gelişmeler sayesinde ölümden kurtuluyor." dedi.

İYİLEŞTİRME ÖZELLİĞİ VARDI

Silifke'ye yerleştikten sonra bölgede kısa sürede tanına Aya Tekla'nın mucizevi şifa kaynağına sahip olmasının bu anlamda çok faydası olmuştur. Diye konuşan Başkan Küçük, "Halkı iyileştirdiği bilinen Azize'nin ünü kısa sürede Kıbrıs'a kadar uzanıyor. Çok tanrılı inancın tanrı ve tanrıçalarına karşı savaşması nedeniyle tepki çekmesine rağmen Tekla, Sarpedonius'u, Luppiter'i ve Minerva'yı yenerek tek tanrı inancını bölgede yaygınlaştırmayı başarmış. Tekla'nın mucizeler gösterip insanları iyileştirmesi yüzünden iş yapamaz hale gelen hekimler onu öldürmek için parayla tuttukları gençlerden yardım istemişler. Azize'nin, öldürüleceği sırada mağaradan kaybolduğu düşünülüyor. Hristiyan dünyasının ilk ve tek kadın şehidi (martyr) olarak da bilinen Tekla için her yıl Ortodokslar 24 Eylül'de, Katolikler ise 23 Eylül'de anma günü düzenliyor." ifadelerini kullandı.

 

kaynak(sondakika)