Mersin'de son zamanların en çok tartışılan konularından biri olarak gündemini koruyan elektrik kesintileriyle ilgili olarak Mersin Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan Önemli açıklamalarda bulundu.

 

Mersin'de son zamanlarda sık sık meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı vatandaşın büyük sıkıntılar yaşaması üzerine Lütfi Elvan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  " Toroslar EDAŞ Mersin'de 2016 yılında 100 milyon liranın üstünde yatırım hedefliyor. Söz konusu yatırımlarla inşallah önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde Mersin'in elektrik problemini önemli ölçüde çözmüş olacağız." ifadesini kullandı.

ÇALIŞMALARIN SON HALİ ŞÖYLE

Konu ile ilgili olarak çalışmaların aldığı son durum hakkında açıklama yapan Elvan "Mersin'de 2016 yılının ilk yarısında 224 panonun bakımı yapılarak toplam 79 trafo yenilendi. 217 dağıtım merkezinin bakımının yapılıp, 135 kilometrelik hat yer altına alındı. Kentin farklı bölgelerinde 11 bin 472 aydınlatma armatürü kontrolden geçirilirken 684,5 kilometrelik hattın bakımı yapıldı. Sürdürülebilir ve kesintisiz enerji için 18 yeni trafo yatırımının gerçekleştirildiği kentte, 43 kilometrelik yeni hattın yanı sıra 664 yeni aydınlatma armatürünün de montajı tamamlandı. 2016 yılı boyunca toplamda 800 adet trafo binası bakımı ve yenilemesi, 700 bin metre uzunluğunda yüksek gerilim-alçak gerilim hat bakımı ve yenilemesi yapılacak. 400 adet direk tipi trafo bakımı, 25 bin adet aydınlatma armatürünün bakımı ve 400 adet panonun bakımının yapılmasını da planlıyoruz.'' dedi.

ELVAN ''CİDDİ TEKNOLOJİK ALTYAPI ÇALIŞAMALARINA İHTİYAÇ VAR''

Lütfi Elvan yer verdiği açıklamada, Mersin'de elektrik sıkıntısının en aza indirilmesi için ciddi teknolojik alt yapı çalışmalarına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

"Bu kapsamda 2015 yılında, uzaktan kumanda ve kontrol sistemi denilen SCADA sistemini uygulamaya başladılar. Bu sistem ile Toroslar EDAŞ bölgesinde 2016 yılının Haziran ayına kadar toplam 367 ana dağıtım merkezi uzaktan izlenerek kumanda edilebilecek. Böylece sistem ile orta gerilim elektrik şebekesindeki arızalar oluşmadan izlenebilecek ve kesintilerden de anında haberdar olunarak en kısa sürede müdahale edilebilecek."

186 ÇAĞRI SİSTEMİ YENİLENİYOR

"Muhtarların talepleri doğrultusunda yeni bir çalışma yapılıyor ve artık çağrı merkezini arayan muhtarlara öncelik veriliyor. Ayrıca tüm Mersinliler de akıllı telefonlarda 186 mobil uygulamasını indirerek arıza bildirimini yapabilecek ve arıza kaydını sorgulayabilecek."

''MERSİN'DE YAPILAN VE YAPILACAK ELEKTRİK YATIRIMLARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ''

"2013, 2014, 2015 yıllarında 137 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi. Ancak biz bunu yeterli bulmadık ve daha çok yatırım için firma yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Mersin'in ihtiyacı bunun daha da fazlasıydı. ve firma bu yıl, yıl başına düşen yatırım miktarını neredeyse 3 katına çıkardı. Toroslar EDAŞ Mersin'de 2016 yılında 100 milyon liranın üstünde yatırım hedefliyor. Söz konusu yatırımlarla inşallah önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde Mersin'in elektrik problemini önemli ölçüde çözmüş olacağız" ifadeleri yer aldı.