Mersin'in Mut İlçesin'de sıcaklığın sıfırın altına düşmesi sonucunda, kaysı bahçelerinde büyük zarar meydana geldi. Bölgede erken çiçek açan bütün kaysı bahçelerini vuran don çiftçiyi büyük zarara uğrattı. 

 

Kayısı üreticilerinin en çok korktuğu başına geldi. Özellikle Göksu Irmağı kenarındaki mahallelerde kayısıda ciddi don hasarının oluştuğunu belirten çiftçiler, bu sene ki bütün emeklerinin boşa gittiğini söylüyor. Türkiye'nin kayısı ihracatının yüzde 80'inin karşılandığı Mut'ta çiftçiler kara kara düşünüyor.

BÖLGEDE HASAR TESPİTİ YAPILACAK

Bölgede her yıl çiftçinin ve kayısı üreticisinin en büyük kabusu haline gelen don, bu senede çiftçiyi perişan etti. Zararın büyük olduğunu ifade eden üreticiler, Asıl tablonun zarar tespit çalışmasında belli olacağını söylediler.


KAYISI'NIN YÜZDE 15'İ ZARAR GÖRDÜ


Türkiye'nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 70'ini Mut ilçesinin karşıladığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, "Bu yıl 90 bin ton civarında rekolte beklerken ürünümüzü don vurdu. Bu üzücü olay bir kez daha tarım sigortasının önemini bize göstermiş oldu. Onun için tarım sigortalarına önem vermemiz gerektiğini öğrendik. Zarar genelde ırmak kenarı ve dere içlerindeki bahçelerde var. 90 bin ton rekolte beklentimiz vardı bunun yüzde 15'i civarında dondan etkilenen kayısılarımız var. Diğer yerlerde don zararı yok" dedi.

kaynak(sondakika)