Mersin'de Büyükşehir Belediyesine yapılan operasyon ile ihaleye fesat karıştırıldı yönünde iddia edilen 19 kişi göz altına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen 19 kişi çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, belediyede ihaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma iddiasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan belediye ile yüklenici firma çalışanları H.C.T, C.G, F.M, M.T, H.G, R.C, G.D, A.D, A.B, R.Ö, O.Ç, Ü.E, S.E, İ.A, M.K, M.C.S, T.A, F.B. ve F.Y'nin sorguları tamamlandı.

İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10'u cumhuriyet savcısı tarafından, 9'u ise çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olay

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasına yönelik 11 Kasım'da Mersin, İstanbul ve Ankara'da operasyon düzenlemiş, aralarında bazı daire başkanları ve müdürler ile yüklenici firma yetkililerinin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerin haricinde haklarında gözaltı kararı bulunan 3 şüphelinin ise FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklu olduğu belirlenmişti.

Mersin Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Sayıştayın 27 Eylül tarihli kararı gereğince Mersin Büyükşehir Belediyesinin 2015 yılı hesaplarının incelendiği, "Mali Hizmetler Daire Başkanlığına Bağlı Birimlerde İdari Mali Sürdürülebilirlik Kapsamında Mali Hizmetler Biriminin Tüm Fonksiyonları İçin Danışmanlık Hizmet Alımı" ihalesinde usulsüzlükler tespit edildiği kaydedilmişti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da operasyonun ardından düzenlediği basın toplantısında "Herhangi bir işlenen suç varsa, savcı çağırır, sorgulamasını yapar ancak baskınla, polis nezaretinde insanların evlerinden aldırılmasını incitici ve art niyetli bir tutum olarak algılıyorum." ifadesini kullanmıştı.

kaynak(sondakika)