Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz dün Yenişehir İlçesinde meydana gelen havuz inşaatının çökmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ellerinde bulunan ilk bulguların olayda ihmal olduğu yönünde

1 İŞÇİ YARALI OLARAK KURTARILIRKEN 1 İŞÇİ DE ÖLDÜ

Konu ile ilgili açıklama yapan Kocamaz, Denetim yapan şirketlerinde denetlenmesi gerektiğini vurgulayarak "Yetkimizi de aşarak bu konuda çalışmalar yapacağız" ifadelerini kullandı. Meydana gelen çökme olayında, Muhittin Durmaz (35) yaralı olarak kurtarılırken, 17 yaşındaki işçi Selman Mertarslan'ın ise hayatını kaybetmişti. 

"Olay bir teknik hata. Orada zannediyorum o işin denetçileri tam bir denetim yapmadıkları için ya da işi ciddiye almadıkları için böyle bir olayla karşılaşıldı. Maalesef bir vatandaşımız hayatını kaybetti, bir vatandaşımız da yaralı" dedi.

"DENETİM FİRMALARININ DA DENETLENMESİ GEREKİYOR"

Yapı denetiminin belediyelerden alınmasının doğurduğu sonuçlara dikkat çeken Kocamaz, bu tür olayların artmasını, denetim yetkisinin belediyelerden alınmasına bağladı. Kocamaz, "Özellikle denetim yetkisi belediyelerden çıktıktan ve özel denetim firmalarına verildikten sonra bu tür olaylarla çok daha fazla karşılaşmaya başladık. Aslında denetim firmalarının da bir kurum tarafından denetlenmesi gerektiği çok açık bir şekilde görülüyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu konularda biraz daha titiz davranmak zorundayız. Hatta yetkimizi de aşarak takip etmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Denetim yetkileri olmadığı için şu anda belediye olarak yapabilecekleri bir şey olmadığını belirten Kocamaz, "Denetim firmalarını denetleme yetkisi bizde değil ama biz yetkimizi de aşarak bu konuda bu firmaların titiz davranmalarına yönelik bazı çalışmalar yapacağız" şeklinde konuştu.

"İHMAL OLDUĞU AÇIK"

İnşaatın firma yetkilisinin dün olay yerine gelmediğine de dikkat çeken Kocamaz, şöyle devam etti:

"Henüz firma yetkilisiyle görüşmedik ama oradaki edindiğimiz intiba bir ihmal olduğunu da açıkça gösteriyor.  İşçi arkadaşlarımız yeni dökülen betonun üzerinde düzeltme yaparken zaten bu hadise gerçekleşmiş. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum."

 

kaynak(sondakika)