Mersin'in ilk arıtma su tesisi, restore edilerek  ''Filtre su müzesi'' yapıldı. 78 yıllık bir geçmişe sahip olan su arıtma tesisi, döneminin Belediye Başkanı, Mithat Toroğlu tarafından zor şartlar altına 2 yılda tamamlanmıştı.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA YAPILDI

Cumhuriyet'in ilan edilmesinden sonra Mersin için yapılan ilk önemli proje olan su arıtma tesisi, 1984 yılında yeni yapılınca artık kullanılmamaya başlamıştı. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde çok zor şartlar altında yapılarak uzun yıllar Mersin'e hizmet veren su arıtma tesisi Zamanında MErsin için yapılan ilk büyük ve önemli proje olmuştur. 

YAZILMAMIŞ BİR TARİH YAZILDI

Bugün açılışı yapılan Mersin Filtre Su Müzesi açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Bu tesisi restore ederken asıl amacımız, gelecek kuşakların böyle bir çalışmadan haberdar olması. Çalışmalarımızla sadece sıradan bir restorasyon gerçekleştirilmedi, aynı zamanda yazılmamış bir tarih yazıldı, gün yüzüne çıkarılmamış kültürü bugün ve gelecekle buluşturduk." ifadelerini kullandı. 

MERSİN İÇİN İLK ÖNEMLİ PROJE

Daha sonra Burhanettin Kocamaz, MESKİ kaynakları kullanılarak düzenlenen tesis için ''Mersin'in  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren ilk önemli projesi olan tesisin tüm ekipmanlarının aslına uygun olarak bakım ve onarımları yapılmış, mekanik kısımlar boyanmış, filtre kumları elenip, yıkanarak temizlenmiştir." diye konuştu.