Mersin'de Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen ''Gönüllü Evi'' projesi sayesinde, ev kadınları bir araya gelerek, eski ev eşyaları ve eski giyim eşyalarından, yeni ev gereçleri üreterek bunları satıp elde ettikleri parayı da kız öğrencilere burs veriyorlar.

ATIKLARDAN YENİ DEKORATİF ÜRÜNLER YAPIYORLAR

Ev kadınları topladıkları eski giyim eşyaları ve diğer gereçlerden, yeni eşyalar yaparak eğitime büyük katkı sağlıyorlar. Haftanın belli günlerinde bir araya gelen ev kadınları saatlerce el çalışması yaparak eski eşyalardan, maket ev, çanta, şarj etme aparatı, gece lambası gibi dekoratif ürünler yaparak bunları satıyorlar ve elde ettikleri geliri ise kız öğrencilere burs olarak veriyorlar. 

EĞİTİME DESTEK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Gönüllü Evi'nde kendi de gönüllü olarak eğitim veren emekli bankacı Ayşegül Tepe, kunu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı, "Atık malzemeleri değerlendiriyoruz. Evdeki atık kumaşlarımızı kullandık. Lavanta keseleri, çantalar, cüzdan yaptık. Kutuları kapladık. 50'den fazla çanta yaptık. Yumurta kaplarında şampuan kutularına kadar her şeyi kullandık. Süt kutularından cüzdanlar yaptık. Kullan at kahve kaşıklarını kullandık. Marangozlardan atık tahtaları topluyoruz. Bunlardan dekoratif ürünler yapıyoruz. 30 Nisan'da kermeste satacağız. Asıl amacımız eğitime katkı. Ne kadar fazla öğrenci okutursak o kadar mutlu olacağız" dedi.

kaynak(sondakika)