Mersin'de yaşayan ev hanımı Ayşe Tuğrul, bir arkadaş ortamında KOSGEB'den, iş kurmak için kredi alabileceğini öğrendi. Bu yönde araştırma yapan Tuğrul  İşkur'un İşbaşı Eğitimi Programlarına katılarak bir firmada İşbaşı Eğitim Programı kapsamında stajyerlik yaptı. Daha sonra işi öğrenen Ayşe Tuğrul aldığı kredi ile işini kurarak patron oldu.

KENDİ İŞİNİ KURDU

Mersin'n Anamur İlçesinde ev hanımı olarak yaşan Ayşe Tuğrul, kendi dağıtım şirketini kurarak patron oldu. Bir arkadaş ortamında KOSGEB'den iş kurmak için kredi kullanabileceğini öğrenen ev hanımı Ayşe Tuğrul bu konu hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra işkur'un İşbaşı Eğitimi Programlarına katılarak bir dağıtım şirketinde 6 ay stajerlik yaptı. Daha sonra kendini geliştiren Ayşe Tuğrul aldığı kredi ile kendi dağıtım şirketini kurmayı başardı. Şuan yanında işçilerde çalıştıran Ayşe Tuğrul işini hergeçen gün büyütmeye devam ediyor. 

ANAMUR İÇİN ÖRNEK OLACAK

Anamur İşkur Müdürü Cemil Dinç Mersin'in Anamur İlçesinde 3 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve "Faaliyette olduğumuz süre içerisinde gerek kurslar, gerekse de işbaşı eğitimi kapsamında birçok işsizi meslek sahibi yapmaya çalışıyoruz ve genel anlamda da başarılı oluyoruz. Ayşe Hanım kuruma ilk geldiğinde kendi işinin patronu olacağını hissediyor olacak ki gerek işbaşı programının gerekse de girişimcilik eğitiminin bütün ayrıntılarını öğrendi ve açtığımız programlara katıldı. İşkur olarak iş öğrenmek isteyen, meslek sahibi olmak isteyen, teşviklerden faydalanarak girişimci olmak isteyen şartları tutan herkesin yanındayız. Tüm İşkur ailesi olarak derdimiz tasamız işsizliği azaltmak, bunun için de başta genel müdürlüğümüz çalışları ve tüm taşra teşkilatımızla taşın altına elimizi değil kafamızı koyduk. Çalışmalarımız her daim devam edecektir. Kadınların girişimci olması ayrı bir güzellik ve İşkur olarak bu güzelliğe vesile olduğumuz için mutluyuz. Ayşe hanımın başarısı girişimci olmak isteyen tüm bayanlara örnek olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

kaynak(sondakika)