SGK emeklilerin promosyon alabilmeleri için,  Bankalar birliği ve Bankalar ile görüşmeleri devam ediyor. Son olarak SGK'nın 500 ile 600 arası olan promosyon talebini bankalar kabul etti. Ancak pazarlıkların halen devam ettiği ve bu miktarın daha da artabileceği gelen bilgiler arasında.

 

Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED), tarafından çalışan memurların maaşları karşılığında bankalardan aldıkları promosyonun, emeklilere de verilmesi talebiyle gündeme oturan emeklilere promosyon dopinginde sona yaklaşılıyor. Seçim sürecinde verilen, Asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi, emekli aylıklarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması gibi seçim döneminde verilen vaatleri Hükümetin yerine getirmesinden sonra, emeklilere verilecek banka promosyonları konuşulmaya başlanmıştı.

SGK YETKİLİLERİ RAKAMI AZ BULDU

Bankaların son olarak emeklilere promosyon için 500 ile 600 TL arasındaki teklifini az bulan SGK yetkilileri bu rakamların arttırılmasını talep etti. Bu çalışmalar kapsamında pazarlığın önümüzdeki hafta da devam etmesi ve bu miktarın biraz daha yukarılara çıkacağı tahmin ediliyor. Geçen sene (2015) yılında, SGK emeklilere verdiği 152 Milyar TL maaşı banka aracılığı ile vermiş ve kamu çalışanların aksine, bu ödemeler karşılığında emeklilere banka promosyonu verilmemişti.

BAŞIMIZA TAÇ YAPARIZ

Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) Genel Başkanı, Kazım Ergün yaptığı açıklamada, uzun yıllardır çalışanları aldığı banka promosyonu için kendilerininde bunu her dönemde talep ettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirtti. Hükümetin'de emeklilerin promosyon alması yönünde kendilerine destek verdiği hatırlatan Başkan Ergün, "Hakkımız neyse onu istiyoruz. Biz, kimseden hak etmediğimiz bir şeyi talep etmiyoruz. Emeklilerimiz için buradan gelecek para çok önemli. 300 lira denilip geçilmemeli. Emeklilerimiz ayda bir kilogram et alıyorsa, bu 10 aylık et parası demektir. Biz bunu hayata geçireni başımıza taç yaparız" iadelerini kullandı.

 

kaynak(sondakika)