Mersin'de yaşayan Romanlar, dillerini korumak, yok olmasını önlemek ve sonraki nesillere doğru aktarılmasını sağlamak amacıyla, Romanes-Türkçe sözlük çıkardılar.

ROMANES-TÜRKÇE SÖZLÜK

Mersin'de Romanlar, bir ilke imza atarak Romanes-Türkçe sözlük çıkardı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan, Türkiye Romanları Avrupa Konseyi Delegesi ve  Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, Çıkardıkları sözlüğün, Roman dili ve kültürünü yaşatmasu açısında son derece önemli olduğunu söyleyerek, "Toplumları toplum yapan kültürleri ve bunun en büyük yelpazesi olan dilleridir. Biz çocukluğumuzda biraz şanslı jenerasyonduk. Çünkü, ebeveynlerimiz bu dili çok iyi konuşuyorlardı. Bizden sonraki kuşağa baktığımız zaman bu dilin unutulduğunu ve yok olduğunu gördük. Bu acı bir tablo." ifadelerine yer verdi. 

ÇOK YARARLI

Sonrasında konuşmasına devam eden Başkan Ali Daylam, "Türkiye'de yaklaşık 300'e yakın Roman derneği var ama bunların yüzde 95'i bu dili bilmiyor. Bu, ciddi bir eksiklik. Roman dili lehçe değildir, dünyanın en eski dillerinden bir tanesidir. Dünyada yaklaşık 100 milyon insan bu dili konuşuyor.  Avrupa'da ise 15 milyon Roman vatandaşı bu dili çok rahat kullanıyor. Oralarda sivil toplum kuruluşlarının yıllar önce var olması ve bununla ilgili yapmış oldukları çalışmalar var. Yine oralarda aldıkları büyük desteklerle bununla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Radyo ve televizyon gibi alanlarda yer alıyorlar.  Avrupa'ya baktığımızda yaklaşık 30-40 yıldır bu çalışmalar var."  Başkan Ali Daylam,"Roman dilini daha iyi öğrenmek için bu çalışma oldukça yararlı." dedi.

kaynak(sondakika)