Yaz aylarının korkulu rüyası olan ve vatandaşların kabusu haline gelen kene yine hortladı. Uzmanlar vatandaşların, son derece tehlikeli bir hastalığın yayılmasında büyük rol olan kenelere karşı dikkatli olunması ve gerekli tedbirlerin alınması istendi. 

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA) HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Havaların ısınması ile birlikte  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı belirtisi taşıyan vakalarda da artışlar görülmeye başladı. İnsanlar için ölümcül olabilecek bu hastalık keneler tarafından taşınan bir virüsün insan metabolizmasına geçmesi ile belirtiler vermeye başlıyor. Ölümcül bir enfeksiyon hastalığına neden olan Virüs bulaştığı bireylerde yüksek ateş, cilt ve diğer alanlarda kanama gibi bulgularla seyrediyor. 

KENE NERELERDE YAŞAR, HASTALIĞI NASIL BULAŞTIRIR?

Keneler, hayvan ve insanları ısırdıktan sonra, kanlarını emmeye başlıyor ve bu yollada hastalığı canlıya bulaştırıyor. Kenelerin yaşam alanları olan otlak, çalılık ve kırsal alanlar çok dikkatli olmak gerekiyor. Kene şekil olarak küçük oval, 6 yada 8 bacaklıdır. Keneler uçamaz ve sıçrayamazlar. 

EN ÇOK, KIRSAL ALANDA YAŞAYANLAR TEHLİKE ALTINDA

Kırsal alanda yaşayan ve çalışmak zorunda kalan vatandaşlar, KKKA hastalığına karşı daha çok risk altında bulunuyor. Tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar kasaplar, mezbaha çalışanları, veteriner ve sağlık çalışanları bu hastalığı yayabilecek keneler hakkında bilgilendirilmeli ve risk gurubunda olduklarının bilincinde olmalılar.

HASTALIĞIN EN TEHLİKELİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Daha önceki senelerde de ülkemizde ve yaşadığımız bölgede görülen KKKA hastalığının en tehlikeli ve sık görülen belirtileri, yüksek ateş, kırgınlık, baş ağrısı, halsizlik, yüz ve göğüste kırmızı döküntüler ve gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda morluklar, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülmesi şeklinde olurken, KKKA vakalarında ölüm görülmesinin sebebi ise bu belirtilerin karaciğer, böbrek ve akciğer gibi hayati organlarda yetmezlik meydana getirmesinden dolayıdır.

NASIL KORUNMALI, YEŞİL ALANLARDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Hastalığı en büyük bulaşma riski kenelerle temastır. Öncelikli olarak bu elem hastalıktan korunmak için kenelerle temastan korunmalı ve bunun için gerekli tüm tedbirleri almalıyız. Mesela yeşil bir alana aileniz ile pikniğe gittiğiniz zaman, kenelerin yoğun bir şekilde yaşadığı çalı, çırpı ve gür ot bulunan alanlardan uzak durmalı ve bu tür alanlara çıplak ayak ya da kısa giysilerle girmemelisiniz. İlla ki yeşil alanalarda vakit geçirmek istiyorsanız özellikle bu dönemlerde uzun lastik çizmeler giymeli ve pantolununuzun paçasını çorabın içine almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında kene kovan spreylerde vücudun açık kısımlarına sıkarak tedbir alabilirsiniz. Bunlara rağmen kene vücudunuzu ısırmış ise o bölgeye hiç ellemeyin ve en yakın sağlık kurumuna müracat edin.