Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin'e gelerek şehir hastanesinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra basına açıklamalarda bulunan Akdağ, Mersin Şehir Hastanesi'nin 3 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle açılacağını söyledi.

 

 Mersin Şehir Hastanesi'nde Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte inceleme yapan Sağlık Bakanı Recep  Akdağ, şehir hastanelerinin bir zihniyetin değişikliği olduğunu söyledi.  Mersin Valisi  Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret eden  Akdağ şöyle konuştu:

"3 Şubat saat 14.30'da, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız  Türkiye'nin ilk şehir hastanesinin resmi açılışını yapacaklar. Gerçekten heyecan verici. Şehir hastaneleri mükemmel binalar değil, teknolojik imkanlar değil. Şehir hastaneleri bir zihniyet değişikliği. Sağlıkta dönüşüm programımızın ikinci döneminin hastanecilikte ki yeni adı şehir hastaneleridir.  Mersin Şehir Hastanesi ayarında bir hastaneyi bu gün  Avrupa'da bulamazsınız. Belki  Amerika'da bulabilirsiniz. Böylesi bir yaklaşımla, zihniyetle inşa ettik. İçinde bulunduğumuz sene 6 ile 8 hastaneyi hizmete sokacağız. Ardından  Yozgat'ı,  Isparta'yı, yıl sonu gibi firma yetiştirirse  Ankara'daki hastaneyi hizmete açacağız."

BÜYÜK ESERİ 3 YILDA TAMAMLADIK

Son bir kaç aydır yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını söyleyen  Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

"El birliği olmasa bu büyük eseri bu kadar kısa sürede tamamlayamazdık. Dünyadaki örneklerine baktığımızda da bu kadar süratle büyük eserin bitirildiği örnekler son derece az. 370 bin metrekare kapalı alanı olan kompleks bir bina inşa ediyorsunuz. Her bir odası, ameliyat odası uzmanlar tarafından incelenip hizmet alır kaydı alması gerekiyor. 3 yıl içerisinde böylesine büyük eseri hizmete açmaktan iftihar ediyoruz. Bu millet buna layıktır. 15 Temmuz gösterdi, bizler milletimiz için hizmet etsek, rahatını huzurunu üstün seviyeye çıkarsak azdır."