MDOB tarafından yapılan açıklamaya göre,  Mersin Kültür Merkezi'nde 29 Mart Salı ve 31 Mart Perşembe günleri ''çeşmebaşı'' ve ''bolero'' baleleri sahnelenerek yeniden Mersinlilerin beğenisine sunulacak.

İLK TÜRK BALESİ, ''ÇEŞMEBAŞI''

(MDOB) Mersin Devlet Opera ve Balesi, Ferit Tüzün tarafından bestelenen ilk Türk balesi olan "Çeşmebaşı" ile Maurice Ravel tarafından bestelenen "Bolero" balelerini sahneleyecek. Eserler, Mersin Kültür Merkezi'nde 29 Mart Salı ve 31 Mart Perşembe günleri sahnelenecek.


Koreografileri Uğur Seyrek'e ait olan eserlerde başlıca rolleri Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, Ozan Demirbaş, Meltem Baydar, Tugay Ak, Bleda Özlem, Erdem Arslan, Meltem Baydar, Yusuf Afacan, Nino Svimonishvili, İsmail Şereflioğlu, Seda Dereli, Miray Boyacıoğlu, Özge Hoşer, Niyazi Cingöz, Pınar Humar, Tutku Barın Tümen, Ketevan Chkhikvadze paylaşacak. Çeşmebaşı eserinde, insanların aralarında geçen güncel konuşmalar, aşklar, kavgalar, günümüz modern çağına uygun şekilde anlatılırken, Bolero'da ise tek bir melodiyle, her tekrarında değişen orkestra renkleri, kadın-erkek ilişkileri dans gösterisiyle işleniyor.