Caretta-Caretta cinsi deniz kaplumbağaları, en son ve nadir doğal yumurtlama alanlarından biri olan Mersin-Silifke arasındaki kumsallara gelmeye başladı. İlk olarak 13 Mayıs Cuma günü görülen Deniz Kaplumbağalarının, ilerleyen zamanlarda daha sık görülmesi bekleniyor.

SENENİN İLK YUMURTALARINI BIRAKTILAR

Doğal yumurtlama alanlarından biri olan Mersin'in Erdemli İlçesi sahillerine her yıl düzenli bir şekilde gelerek yumurta bırakan Caretta-Caretta cinsi deniz kaplumbağaları bu yılda ilk olarak 13 Mayıs Cuma günü görünmeye başladı. Bölgede bu konu ile ilgili araştırma yapan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, sahiline gelen carettalar yılın ilk yumurtalarını burada sahile bırakarak tekrar sularda kayboldu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Enstitü Müdürü  Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, "Bundan sonra da çıkışların artması bekleniyor. Kampus kumsalı Mersin-Silifke arasında en son kalan doğal tabiat alanlarından biri olup her iki deniz kaplumbağasının da ürediği nadir kumsallardandır. Geçen yıl ODTÜ kampus sahilinde 47'si Caretta ve 13'ü Chelonia Mydas olarak toplam 60 çıkış oldu. Bunlardan 23 tanesinde yumurtlama olayı gerçekleşmişti. Bu yuvalardan da her iki türe ait toplam bin 238 deniz kaplumbağası yavrusu çıkarak güvenle denize ulaşmışlardır. Bu yıl bu sayının artması bekleniyor" ifadelerini kullandı.

 

kaynak(sondakika)