Çocuklarda fiziksel aktiviteyi arttırmak amacıyla, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle oluşturulan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı dahilinde Mersin'in Bozyazı İlçesinde 49 öğrenciye bisiklet dağıtıldı.

OBEZİTE İLE MÜCADELE

Çocuklarda fiziksel aktiviteyi artırmayı ve sürekli hale getirmeyi amaç edinen program dahilinde, Bozyazı'nın Cumhuriyet meydanında düzenlenen bisiklet dağıtma törenine, Bozyazı İlçe Sağlık Müdürü ve Bozyazı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Hakan Acı, Bozyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Mecit, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı. Burada konuşma yapan Bozyazı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Hakan Acı,  "Obezite ile mücadele konusunda farkındalığı artırmak, bilinçlendirmek ve bu konuda başarıyı arttırmak için birçok konuda çalışmalar yapılmaktadır. Şimdiye kadar bu konuda birçok aktivite yaptık, bu aktivite de bunlardan birisi" ifadelerini kullandı.

HAREKETSİZ YAŞAM BİTECEK

Konuşmasına devam eden Dr. Acı, "Hem kolay ve eğlenceli hem de vücudumuzun bir çok kas gurubunu çalıştıran bir aktivite. Bu sebeple çocuklarımızın, gençlerimizin bundan faydalanmasını istedik. Bu konuda da teşvik etmek istiyoruz. Fiziksel hareket azlığı sadece yetişkinlerin sorunu değil maalesef. Artık günümüzde çocuklarda, gençlerde hatta bebeklerde bile neredeyse obez bir durum ortaya çıkmakta. Bunların içinde beslenme bozukluğu ve fiziksel hareketsizliğin en büyük etkenler olduğunu biliyoruz. Bisiklet, bedenimizin hemen hemen tüm kaslarını çalıştıran bir etkinliktir. Aynı zamanda çevreye zararsız ekonomik bir araç. Trafiğin yükünü azaltan ve çevre temizliği açısından da artıları olan bir aktivite. Ayrıca hem sosyal hem sportif bir aktivite olarak da bakabiliriz. Bu etkinliğin faydalı olacağını düşünüyorum" dedi. Daha sonra farklı kriterlere göre belirlenen öğrencilere 49 adet bisiklet yetkililer tarafından teslim edildi.

kaynak(sondakika)