Bilim insanları, dişi yumurtasına ihtiyaç duymadan annesiz bebekler oluşturdu.

İKİ ERKEK DNA'SINDAN OLUŞTURULDU

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre; Dönüm noktası olarak nitelendirilen araştırma; İngiltere'de bulunan Bath Üniversitesi'nde yapıldı. Dişi yumurtasına ihtiyaç duyulmadan iki erkeğin DNA'sından oluşturulan yavrular oluşturuldu.

Sperm ve yumurta bir araya geldiğinde, anneden ve babadan gelen DNA ile tam bir genetik kota oluşur. Fakat şimdi bilim insanları, teoride, insan vücudundaki herhangi bir hücreden embriyo elde ederek, sperm ile dölleyebileceğini gösterdi.

 

Araştırmacılar, bu tekniği kullanarak üç nesil fare oluşturduğunu ve farelerin gayet zinde ve sağlıklı olduğunu açıkladı.

Bilim insanları şimdi cilt hücrelerini kullanarak bu teoriyi test etmeyi planlıyor.

''GÜÇLÜ İŞARETLER VERİYOR''

Moleküler Embriyolog ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Tony Perry, "Embriyoları farklı şekillerde yapma konusunda konuşuyoruz. Cilt hücrelerinden embriyolar yapılabildiğini düşünün. Bu her türlü faydalı olurdu." dedi.

Bilim insanları; elde edilen embriyolara sperm enjekte ettiklerinde, bunun sağlıklı farelere dönüştüklerini gördüler.

The Francis Crick Enstitüsü'nden Grup lideri Profesör Robin Lovell-Badge ise; "Bu çalışmayı çok heyecan verici bulmalarına şaşırmadım. Bence çok ilginç bir çalışma ve güç bir teknik." açıklamasında bulundu.

Profesör Robin Lovell-Badge, "Eminim ki bu çalışma bize döllenme hakkında oldukça güçlü bilgiler verecek. Henüz değil ama çalışma bize güçlü işaretler veriyor." dedi.

kaynak(sondakika)