Mersin esnafına Kurban Bayramı öncesinde iki müjdeli haberi birden veren Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, ilerleyen dönemlerde de esnafın mağduriyetini gidermek için çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

BAYRAM ÖNCESİ ESNAFA 2 MÜJDE BİRDEN VERDİ

Başkan Dinçer yaptığı konuşmada, ilk müjde olarak "5510 sayılı kanunun 4-b kapsamındaki üyelerine isteğe bağlı olanlar hariç olmak ve düzenli prim ödeme esas alınmak üzere 6745 sayılı kanunun 62. maddesi ile 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren primlerinde yüzde 5 oranında indirim yapılması yönünde karar alınmıştır. Bu uygulama ile esnaf sanatkarlarımızın prim ödemelerine bir nebzede olsa katkı sağlanmıştır" dedi.

Başkan Dinçer, 2 müjde olarak da "Bu iş yerlerinde mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden çalışanların etkilenmemesi ve korunması amacıyla, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sağlanması için işverenlerin, 6331 sayılı kanunda öngörüldüğü şekilde iş yerinde risk değerlendirmesi yapmak, acil durum planı yapmak, çalışanlara iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi vermek gibi bir çok zorunluluğa tabi tutulduk. Yine az tehlikeli sınıfta yer alan ve en az bir işçinin çalıştığı bu iş yerlerimizde 1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla Çalışma Bakanlığınca yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanı ve bir iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmişti. Biz bu uygulamanın esnafı büyük oranda mağdur edeceğini, hiçbir esnafımızın iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştıracak gücü bulunmadığını ifade ederek, bunun kaldırılması yada sürecin uzatılması talebinde bulunmuştuk. Hükümetimiz bu talebimizi değerlendirerek, söz konusu süreyi 1 Temmuz 2017 tarihine kadar uzattı. Bizlerde bu süre içerisinde konuyu tekrar görüşüp, bu uygulamadan vazgeçilmesi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

kaynak(sondakika)