Mersin Millet Vekili ve Yeni kabinede açıklanan Kalkınma Bakanı olarak hizmet görevine devam eden Lütfi Elvan  Mersin'de yapımı planlanan 31 bin hektarlık alanı sulayacak ve Mersin’in 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Değirmençay Barajı’nın yapım ihalesi ile ilgili sürecin tamamlandığını ifade etti.

 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın seçim döneminde dile getirdiği ve söz verdiği yatırımlar hızla ilerliyor.  Değirmençay Barajıyla ilgili açıklama yapan  Bakan Elvan, ihale sonucunda işi alan firma ile DSİ'nin sözleşme imzaladığını ve barajın yapımı için çalışmalara yakında başlanacağını ifade etti. Elvan, " Değirmençay Barajı'nın yapım çalışmaları yakında başlayacak. Tüm  Mersin halkı için hayırlı olmasını diliyorum.  Mersin'in sulama ve içme suyu konusundaki tüm problemlerini gideriyoruz. Seçim döneminde hemşehrilerimize 25 adet göletin yapımı için söz vermiştik. Ancak gelen taleplerin hiçbirini geri çevirmedik ve şu anda  Mersin için 97 adet gölet projesi üzerinde çalışıyoruz. İnşallah hepsini hızla hayata geçirip  Mersin'in ve kıymetli hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.  Mersin için çalışmaya, şehrimizin gelişmesine ve kalkınmasına yönelik adımlarımızı hızla atmaya devam edeceğiz" dedi.

Değirmençay Barajı tamamlandığında  Mersin önemli bir sulama ve içme suyu kaynağına kavuşacak. Barajın tamamlanması ile 31 bin hektar alan sulanacak, çevre yerleşimlerin, özellikle merkez  Mezitli ve  Yenişehir ilçelerinin içme suyu ihtiyacı 2060 yılına kadar karşılanmış olacak. 

kaynak(sondakika)