Mersin'e gelerek bir dizi temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ'nün "Asıl amaçları Türkiye'yi bir Suriye yapmaktı" diyerek, Türkiye'nin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü vurguladı.

40 SENEDE KURDUKLARI TUZAK, 20 SAATTE TUZLA BUZ OLDU

Milletin bütün gücü ile bu kalkışmaya karşı milli iradenin yanında olduğunu ve darbeye izin vermediğini akratan Bakan Akdağ, "Eğer bu FETÖ çetesi, paralel yapılanma başarılı olsalardı, asıl amaçları Türkiye'yi bir Suriye yapmaktı. Onlar da biliyorlardı, bir darbe teşebbüsünün artık 1960'larda, 80'lerde olduğu gibi Türkiye'de milletin boynunu bükerek kabul ettiği bir şey olmadığını. Kabul etmezdik. Ölümüne kabul etmeyecektik. Allah korusun muvaffak olsalardı bugün, bu millet büyük bir badirenin, kaosun, silahlı mücadelenin içerisinde olacaktı ve Allah korusun biz Suriye olacaktık. Ama Cumhurbaşkanımızın, bana göre çok yerinde bir ifadesiyle 'Bunların 40 sene kurduğu tuzağı Allah'a şükürler olsun milletimiz 20 saat içerisinde tuzla buz etti" ifadelerini kullandıktan sonra, Kamuda devam eden FETÖ soruşturmaları kapsamında üzerlerine düşenin devletin tüm kurumlarından FETÖ unsurlarını temizlemek olduğunu söyledi.

HASSASİYETLE DAVRANACAĞIZ

Daha sonra Bakan Akdağ, "Birtakım değerlendirmeler oluyor, açığa alınan insanlar oluyor. Bunlardan bir kısmı belki sizin arkadaşınızdı. Kılı kırk yararak, hareket ediyoruz. Özellikle memuriyetten uzaklaştırılacaklar olacak belki. Çok severek yapacağımız bir iş olmayacak ama bu örgütü dağıtmak zorundayız. Çünkü bunlar 40 sene boyunca, sizin, bizim içimizde sinsice planlarını kurdular. Dolayısıyla bir kere daha aynı tehditten zehirlenmeye, milletin zehirlenmesine müsaade edemeyiz. Değerlendirmelerimiz devam ediyor. Mümkün olduğunca doğrudan ilgisi olmayan insanların, bu işin içerisine katılıp meslekten ve memurluktan ihracı olsun bunu da istemiyoruz. Bunun çok zor bir iş olduğunu da biliyoruz. İnşallah hassasiyetle davranırız, terazimiz tam doğru tartar" şeklinde konuştu.

kaynak(sondakika)