Mersin, Atatürk'ün önem verdiği, ilki milli mücadeleyi örgütlemeye başladığı 1918'de olmak üzere sıklıkla ziyaret ettiği bir şehirdir.  Büyük Önder  Atatürk, henüz cumhuriyetimiz kurulmadan 17 Mart 1923'te ikinci kez ziyaret ettiği  Mersin'de halka hitaben 'Mersinliler, memleketiniz, beldeniz  Türkiye'nin çok önemli bir ticaret merkezidir. İfadesini kullanmıştır.

 

Atatürk'ün Mersin'e gelişinin 93. yıl dönümü nedeniyle Mersin Valisi Özdemir Çakacak, mesaj yayımladı.


Vali mesajında, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra itilaf devletlerinin işgaline uğrayan ülkeyi bağımsızlığına kavuşturacak kurtuluş mücadelesini örgütlemek ve cumhuriyetinin kurulmasına temel teşkil edecek reformları hayata geçirmek üzere Mustafa Kemal Atatürk'ün, Anadolu'yu bir uçtan bir uca kat eden ziyaretlerde bulunduğunu hatırlattı.
Söz konusu vatan olduğunda bugün olduğu gibi geçmişte de en büyük duyarlılığı gösteren Mersinlilerin milli mücadeleye kurduğu gönüllü birliklerle katılarak vatan savunmasında ön saflarda yer aldığını ifade eden Vali Çakacak konuşmasına şöyle devam etti.

 

"Bu özelliğiyle her dönemde önemli bir merkez olan ilimiz, Atatürk'ün de önem verdiği, ilki milli mücadeleyi örgütlemeye başladığı 1918'de olmak üzere sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olmuştur. Büyük Önder Atatürk, henüz cumhuriyetimiz kurulmadan 17 Mart 1923'te ikinci kez ziyaret ettiği Mersin'de halka hitaben 'Mersinliler, memleketiniz, beldeniz Türkiye'nin çok önemli bir ticaret merkezidir. Memleketiniz bütün dünyayla Türkiye'nin bağlantı noktasıdır. Bunu sizler benden iyi biliyorsunuz,' diyerek ilimizin önemini ortaya koymuştur. 'Hakiki refah ve saadete malik olabilmek için asıl bundan sonra çalışmak lazımdır. Sizin için zafer ve terakki sahası iktisadiyat ve ticarettir. Bunu takdir ediyorsanız çok çalışmaya mecbursunuz' ifadesiyle gelecek için de yol gösterici olmuştur. Mersin, bugün, Atatürk'ün yaklaşık bir asır önce işaret ettiği gibi ticaretten sanayiye, tarımdan turizme tüm sektörlerinin geliştiği, güçlü ekonomisiyle sadece ulusal düzeyde değil uluslar arası arenada da adından sıklıkla söz ettirmektedir. Bu vesileyle Büyük Önder Atatürk'ün 93 yıl önce Mersin'de karşılanmasında duyulan heyecanı Mersinliler olarak halen yüreğimizde hissediyor, Büyük Önder'in manevi huzurunda minnet ve saygıyla eğiliyor, tüm Mersin halkının bu coşkulu gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.''

kaynak(sondakika)