Bu yıl Demokrasi Şehitleri anısına 'Mersin'e koş, Mersin'de koş' sloganıyla koşulan 42 kilometrelik 2'nci Uluslararası Mersin Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı Moses, kadınlarda da yine Kenyalı Jeddiah kazandı.

 

Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde verilen maratonun startına Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vali vekili Cezmi Türk Göçer, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Atletizm Federasyonu Başkan vekili Ali Aksu katıldı. Maratonun ilk koşusunu engelliler gerçekleştirdi.

42 kilometrelik maratona Kenya, Etiyopya, Almanya, Fas, Ukrayna, Azerbaycan, Suriye ve Türkiye'den 231 atlet, 15 kilometrelik koşuya Almanya, ABD, Etiyopya, Kenya, Sırbistan ve Türkiye'den 960 sporcu, 5 kilometrelik halk koşusuna ise yaklaşık 23 bin kişi katıldı, renkli görüntüler oluşturdu. Sporcuların koştuğu güzergah boyunca polis, sivil ve resmi ekiplerin yanı sıra havadan bir helikopterde önlem aldı.

SOROPTİMİSTLER, 'KADINA ŞİDDETE HAYIR' DEDİLER

Maratona katılan Mezitli Soroptimist Kulübü üyeleri de, kadına yönelik şiddete 'hayır' demek için koştu. üzerlerindeki 'Kadına şiddete hayır' yazılı tişörtleriyle katıldı. Kadınlar, 'Güçlü kadın güçlü toplum', 'Kadına şiddete son', 'Haklı şiddet yoktur', 'Kadın hakkı insan hakkı' pankartları taşıdı.

'EN KÜÇÜĞÜ 1 YAŞINDA'

Her yaştan insanın katıldığı maratona babasının kucağın gelen 1 yaşındaki Kutay Kılıçaslan 6886 göğüs numarası ile en küçük yarışmacı unvanını aldı. Minik Kutay'ı gören Büyükşehir Belediye Başkan Kocamaz kucağına alarak sevdi.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

42 kilometrelik maratonu Kenyalı Moses Too 2,14,27 derecesiyle 1'inci, Faslı Youssef Sbaai 2,25,47'lik derecisiyle 2'nci, Faslı Lachen Mokraji ise 2,16,47'lik derecesiyle üçüncü oldu. Dereceye giren sporcuların ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz verdi. 

Kadınlarda 42 kilometreyi 2,40,54'lık derecisiyle Kenyalı Jeddiah Wanjiro Karungu 1'inci, 2,49,34 derecisi ile 2'nci olan Kenyalı Nelly Jepkurui, 2,56,06'lik derecesiyle Nursel Karataş 3'üncü oldu. Ödülleri Vali Yardımcısı Mahmut Halal verdi.

42 kilometre Türk erkekler kategorisinde 2,24,07 derecesiyle Üzeyir Söylemez birinci, 2,26,11'lik derecesiyle Ercan Arslan 2'nci ve 2,27,38'lik derecisiyle Serkan Kaya 3'üncülüğü elde etti. Ödülleri Türkiye Atletizm Federasyon Başkanvekili Ali Aksu verdi. 

42 kilometre Türk Kadınlar kategorisinde 2,25,06 derecisiyle Nursel Karata birinci, 3,03'lük derecesiyle Duygu Boyan Turgut ikinci, 3,05,20'lik derecesiyle Büşra Gelmez'de 3'üncü oldu.

15 kilometre erkeklerde Etiyopyalı Dawit Fikadu Admasu 43 dakika 53 saniyelik derecesiyle birinci, Kenyalı Hillary Kering 44 dakikalık derecesiyle ikinci, Etiyopyalı Fetene Alemo Regasa 45 dakika 47 saniyelik derecesi ile 3'üncü oldu. 

15 kilometre kadınlar kategorisinde 51 dakika 11 saniyelik derecesi ile Kenyalı Esther Chesang Kakuri birinci, Etiyoplı Shewaye Wolde Woldemeskel 52 dakikayla 28 saniyeyle 2'nci, Olivera Jevtic 52,38'lik derecisiyle 3'üncülüğü kazandı. 

15 kilometre Türk erkeklerde Bekir Karayel 47 dakika 9 saniye ile birinci, Levent Ateş 48 dakika 34 saniye ile 2'nci, Khalid Azzaloualidne 48 dakika 34 saniye ile 3'üncü oldu. 15 kilometre kadınlarda Elif Karabulut 52 dakika 55 saniye ile birinci, Şeyma Yıldız 52 akika 58 saniyeyle 2'nci, Almitu Bekele Degfa ise 54 dakika 2 saniyeyle 3'üncü oldu.

MOSES:  "İNANDIM VE KAZANDIM"

Maratonun birinci bitirirken Moses Too, ilk kez katıldığını ifade etti, "Buraya geldiğimde derece yapacağıma inanıyordum. Başaracağıma inanmasaydım burada olmazdım. İnandığım içinde, başardım ve kazandım" diye konuştu.

Kadınlarda ise

YİNE BİRİNCİ OLDU

Tekerlekli sporcu Ömer Cantay da maratonu birinci olarak tamamladı. Bağçılar Belediyesi Bedensel Engelli Atletimiz Kulübü sporcusu Cantay, geçen yıl da birinci olduğunu hatırlattı, "Güzel bir yarıştı. Engellilerin bu tür yarışlara da yer verilmesini istiyoruz. Bize tanına fırsatı değerlendirerek, engellilerin de neler yapabileceğini gösterdik" dedi.